Drastyczny wzrost cen paliw. A będzie jeszcze drożej! - Konfederacja

Drastyczny wzrost cen paliw. A będzie jeszcze drożej!

Konferencja prasowa Konfederacji w Sejmie, 10 listopada 2023 r.

Michał Urbaniak:
– Tematem dzisiejszej konferencji prasowej jest jak wygląda rynek paliwowy w Polsce i jaki drastyczny skok ceny na paliwach mamy w ostatnich dniach.
Konfederacja już kilka miesięcy temu mówiła, że sytuacja na rynku paliwowym jest bardzo nienaturalna. Widzieliśmy przed wyborami, że Orlen, główny dostawca, główny dystrybutor paliwa w Polsce, sztucznie zaniżał ceny paliwa. Między innymi po to, żeby osiągnąć efekt polityczny dla rządu PiS-u i Suwerennej Polski.
Tym efektem politycznym miało być wrażenie, że w Polsce jest lepiej niż mówią o tym wskaźniki. W Polsce jest lepiej niż faktycznie jest. To wrażenie miała sprawiać także niższa cena paliwa.

– Ale widzimy dzisiaj, że ta cena paliwa, kiedy wraca do swojej rynkowej wysokości bardzo gwałtownie rośnie. I to nie są jeszcze ostatnie podwyżki, które prawdopodobnie nas czekają.
Wiemy, że już teraz od września diesel podrożał mniej więcej o złotówkę. Analogicznie benzyna czy gaz. Jesteśmy przekonani, że ta cena za diesla może dobić nawet do 7 zł. To jest problem systemowy i polityczny. Ponieważ Orlen, jako spółka skarbu państwa, jest wykorzystywany do celów politycznych. Celem dla nowego rządu powinno być odpolitycznienie Orlenu, wprowadzenie tam fachowców zamiast polityków, wykonawców woli prezesa tego czy innego [ugrupowania politycznego]. (…)

– 2 lata temu postulowaliśmy wprowadzenie naszego Pakietu Tanie Paliwo, (…) ponieważ trzeba całej zmiany tego jak wygląda struktura ceny paliwa. Apelujemy, niezależnie od tego jaka powstanie większość sejmowa, aby skorzystać z tych propozycji, które ma Konfederacja, bo to leży w interesie wszystkich Polaków. (…)

Witold Stoch – autor ustawy Tanie Paliwo:
– Kilka danych. Według portalu E-petrol, który podaje regularnie aktualne ceny na stacjach benzynowych w Polsce, 8 listopada średnie ceny na stacjach benzynowych:
– benzyna 98 – 7,14 zł
– benzyna 95 – 6,54 zł
– olej napędowy – 6,69 zł
– LPG – 3,09 zł.

– Ale te ceny mają rosnąć! Prognoza na kolejny tydzień zakłada:
– benzyna 98 – 7,20 zł
– benzyna 95 – 6,64 zł
– olej napędowy – 6,70 zł