Ujawniamy kłamstwa Morawieckiego o pomocy przedsiębiorcom! - Konfederacja

Ujawniamy kłamstwa Morawieckiego o pomocy przedsiębiorcom!

Podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu na mównicę wyszedł premier Mateusz Morawiecki, który zaatakował opozycję i opozycyjne media za kłamstwa w stosunku do rządu. Głównym tematem był podatek VAT i to, jak rząd PiS zwalcza mafie vatowskie. Premier nie omieszkał wypowiedzieć kilku sloganów o pomocy dla przedsiębiorców, które zdaniem polityków Konfederacji są propagandą nie odpowiadającą rzeczywistości.

Robert Winnicki: „Premier zapomniał o tym, że po pierwsze sam obiecywał w 2015 roku, że przywróci poprzednie, podniesione za czasów Platformy, stawki VAT i jak do tej pory tego nie zrobili. Po drugie pan premier widocznie zapomniał, że wśród osób wymienionych, które powinny być szczególnie traktowane jeśli chodzi o walkę z mafiami vatowskimi, nie wymienił Mariana Banasia. (…) Premier zrobił to całe wczorajsze show z jednego powodu, żeby przykryć konferencję ministra Niedzielskiego, który kolejny raz wylosował nowe obostrzenia.”

W konferencji brał udział Marcin Sypniewski, lider Konfederacji w Bydgoszczy i wiceprezes Kongresu Polskiego Biznesu, organizacji prowadzonej przez przedstawicieli Konfederacji i wspierającej przedsiębiorców. Dane, które przedstawił w żaden sposób nie odzwierciedlają wsparcia, o którym Mateusz Morawiecki mówił w Sejmie.

Ponad 86% punktów gastronomicznych nie otrzymało jak dotąd żadnej pomocy. Tak wynika z ostatnich oficjalnych danych wiceszefa Polskiego Funduszu Rozwoju, Bartosza Marczuka, który na początku miesiąca zaraportował, że pomoc z Tarczy 2.0 PFR otrzymało 10,3 tysiąca punktów gastronomicznych. Tymczasem punktów gastronomicznych w Polsce jest ponad 76 tysięcy.

Według danych Polskiej Federacji Fitness aż 85% punktów także nie otrzymało żadnej pomocy. Tylko 15% branży kwalifikuje się do pomocy z Tarczy PFR 2.0, co oznacza, że pozostałe 85% albo nie kwalifikuje się na żadną tarczę, albo część z nich kwalifikuje się do Tarczy 6.0, z której pieniądze nie zostały jeszcze wypłacone, a proponowane kwoty i tak pokryłyby ok. 5% do 10% strat.

„Kto prowadzi statystyki, ile firm upadło, ile firm zbankrutowało, ilu przedsiębiorców popadło w zatory płatnicze? Ile rodzin zostało rozbitych przez sytuację finansową? Ilu przedsiębiorców ma problemy zdrowotne, w tym zwłaszcza ze zdrowiem psychicznym przez ten ciągły stres i niepewność? A ilu z nich zostało doprowadzonych do straszliwego końca (zdarzały się niestety przypadku odbierania sobie życia)? To są prawdziwe problemy polskich przedsiębiorców” – mówił Sypniewski.

Wiceprezes KPB wspomniał także o przedsiębiorcach z branży hotelarskiej, którym coraz częściej proponowane są oferty wykupu ich hoteli i pensjonatów pod zaniżonych cenach oraz branży weselnej, dającej jasno do zrozumienia rządowi, że brak otworzenia ich sektora w sezonie weselnym będzie skutkować masowym bankructwem.

Janusz Korwin-Mikke: „Pan Premier nie rozumie, że skoro powiedział o ściągnięciu z podatków VAT 60 miliardów złotych, to oznacza, że odebrał ludziom w podatku VAT 60 miliardów złotych. Polską rządzą ludzie, którzy nie mają pojęcia jak wygląda normalna gospodarka!”

 

CAŁOŚĆ KONFERENCJI