„Sama taka sugestia ambasadora Izraela jest obraźliwa” - Konfederacja

„Sama taka sugestia ambasadora Izraela jest obraźliwa”

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w Gościu Wydarzeń Polsat News.

– Dla żadnego cywilizowanego człowieka, ani w Polsce, ani w Europie, nie jest w ogóle jakąkolwiek kwestią dyskusyjną potępienie jakichkolwiek zbrodni i aktów terroru. Sama ta sugestia pana ambasadora Izraela jest obraźliwa. Myślę, że nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich normalnych Polaków. Bowiem w polskim Parlamencie nie ma nikogo, niezależnie od wszystkich różnic politycznych między nami, kto popierałby działania terrorystyczne jakiejkolwiek organizacji terrorystycznej na świecie, w jakimkolwiek kontekście. Myślę, że to jest po prostu elementarz.

Pan ambasador, powołując się na wartości demokratyczne, chyba jednak przeoczył fakt, że my w Europie demokrację rozumiemy w ten sposób, iż nie atakuje się cywili. Dopuszcza się pomoc humanitarną, dopuszcza się lekarstwa, dopuszcza się lekarzy, pracowników organizacji humanitarnych. Nie bierze się odwetu na cywilach za to, co zrobili terroryści, nie strzela się do dziennikarzy i wiele, wiele więcej. I nie ma żadnej sprzeczności pomiędzy potępieniem zbrodni wojennych Sił Zbrojnych Izraela i potępieniem zbrodni czy aktów terroru Hamasu! Tu nie ma żadnej sprzeczności.

Ja osobiście jestem reprezentantem polskiej racji stanu, a nie adwokatem którejkolwiek ze stron sporu bliskowschodniego. Gdyby pan ambasador Izraela był troszkę dłużej w Polsce, troszkę lepiej znał realia, troszkę lepiej się przygotował, to wiedziałby, że ja w konflikcie bliskowschodnim nie zajmowałem stanowiska. Dotychczas – być może pan ambasador Izraela swoją bezczelną prowokacyjną retoryką i swoimi tanimi manipulacjami popchnie mnie do tego, żeby to stanowisko zająć, natomiast ja dotychczas się w tej sprawie nie wypowiadałem.

Natomiast w momencie, kiedy ginie Polak, zginął Polak zamordowany w sposób absolutnie bezwzględny, z zimną krwią przez operatora dronów izraelskiej armii – jest to fakt, którego izraelski premier nie kwestionuje – to, czego myślę, że my chcemy jako Polacy, to po prostu sprawiedliwości. Żeby nie kryć sprawców, tylko żeby ich ukarać. To podejrzenie, które mamy – i którego bynajmniej pan ambasador, ani premier Izraela, ani dzisiaj wydany komunikat dowództwa izraelskiej armii nie rozwiewa – to, że był to mord celowy. To jest to podejrzenie.

Myślę, że dyplomacja izraelska, jeśli chce coś zrobić dobrego dla siebie, to dobrze, żeby spróbowała rozwiać to podejrzenie, że był to mord celowy w celu zastraszenia działaczy organizacji międzynarodowych. Eksperci publikują informację, że od momentu rozpoczęcia operacji zbrojnej izraelskiej w Strefie Gazy zginęło już 200 pracowników organizacji humanitarnych z całego świata!
To jest ogromna liczba. A liczba cywili, która zginęła, idzie w dziesiątki [tysięcy].

Cała rozmowa z wicemarszałkiem Sejmu Krzysztofem Bosakiem do obejrzenia na Polsat News.

Komentarze (5)