Zespół parlamentarny ds. Opieki Okołoporodowej - Konfederacja

Zespół parlamentarny ds. Opieki Okołoporodowej

Zespół parlamentarny ds. Opieki Okołoporodowej

Zespół ds. Opieki Okołoporodowej powstał z myślą i na prośbę kobiet oraz organizacji społecznych, pracujących na rzecz poprawy i przestrzegania standardów opieki okołoporodowej.

Za zespołem stoją:
• Klaudia Domagała – pomysłodawca i inicjatorka powstania zespołu, założycielka i Prezes Fundacji Kobiety Wolności i Niepodległości, działającej na rzecz kobiet i dzieci, od lat udzielająca się społecznie i charytatywnie, organizatorka szeregu wydarzeń dla kobiet m. in. Akademii Liderek i Kongresu Kobiet. Żona i mama 3 dzieci.
• Małgorzata Tylus – Wiceprezes Fundacji Kobiety Wolności i Niepodległości, wieloletnia dyrektor biur poselskich, autorka interwencji i raportu, prezentowanego we wrześniu tego roku w Sejmie RP (dostępny na stronie www.wobroniekobiet.pl), aktywnie wspiera matki w walce z ZUSem. Prywatnie mama.
• Karina Bosak – przewodnicząca zespołu w X kadencji Sejmu RP, adwokat, z doświadczeniem w pracy m. in. w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, sądach okręgowych, czy Parlamencie Europejskim.

W poprzedniej kadencji Sejmu walczyliśmy w obronie kobiet zmuszanych do porodów w maseczkach, przeciwstawialiśmy się rozdzielaniu matek od ich nowo narodzonych dzieci, walczyliśmy o porody rodzinne. Interweniowaliśmy u konsultantów wojewódzkich, wojewodów i w Ministerstwie Zdrowia. W indywidualnych sprawach, na prośbę kobiet i ich mężów wysłaliśmy prawie 1500 interwencji do szpitali, w których łamane były prawa pacjenta. Oprócz prac w zespole, przy współpracy z Fundacją Kobiety Wolności i Niepodległości wydaliśmy dwa poradniki dla kobiet – „Vademecum rodzącej w czasie pandemii” oraz „Pytania i odpowiedzi”, prowadziliśmy webinary skierowane do kobiet ze specjalistami: z prawnikiem „Jak walczyć o swoje prawa na porodówce w czasie pandemii”, z fizjoterapeutą uroginekologicznym oraz z psychologiem o stracie dziecka.

W nowej kadencji Sejmu zamierzamy kontynuować naszą pracę. W ramach prac Zespołu będziemy zajmować się m. in. sprawami takimi jak:
• dostępność znieczulenia przy porodzie
• jakość żywienia i żywności kobiet w ciąży i po porodzie w szpitalach
• przestrzeganie standardów opieki okołoporodowej w placówkach medycznych
• większa dostępność i promocja porodów domowych
• większa dostępność i promocja fizjoterapii uroginekologicznej
• wsparcie kobiet po poronieniach
• wsparcie i promocja hospicjów perinatalnych
• wsparcie kobiet w walce z systemem w sytuacjach naruszenia ich praw
• specjalistyczna pomoc psychologiczna w celu zapobiegnięcia lub diagnozy depresji poporodowej
• wsparcie karmienia piersią i doradztwa laktacyjnego

Współpracujemy ze specjalistami, lekarzami, położnymi, doulami, pielęgniarkami, fizjoterapeutami, psychologami, prawnikami, czy organizacjami pozarządowymi. W spotkaniach i pracach zespołu uczestniczą także przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz konsultanci krajowi.

Dobro kobiet i ich dzieci jest dla nas największym priorytetem. Być może są jakieś zagadnienia szczególnie ważne dla Państwa, które jeszcze należałoby poruszyć w ramach funkcjonowania zespołu. Zapraszamy do kontaktu i współpracy!

Skomentuj