Ukraina: Wolno ekshumować nazistów, polskich ofiar już nie - Konfederacja

Ukraina: Wolno ekshumować nazistów, polskich ofiar już nie

Oto efekty PiS-owskiej polityki stawiania interesu ukraińskiego ponad polskim: Niemcy, za zgodą ukraińskiego rządu, prowadzą ekshumacje nazistów – żołnierzy Wehrmachtu, a jednocześnie Ukraina odmawia Polakom zgody na ekshumację ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Powiedzieć, że to skandal to powiedzieć mało.

Niemiecki Związek Ludowy Opieki nad Grobami Wojennymi (skrót: Volksbund) od początku lat 90.XX wieku dokonał ekshumacji kilkudziesięciu tysięcy niemieckich żołnierzy na Ukrainie za zgodą i z pomocą ukraińskich władz.
W 2022 roku pomimo trwającej wojny ekshumowano prawie 1000 niemieckich żołnierzy na Ukrainie. W tym samym czasie Polakom mydli się oczy, że ekshumacji nie można przeprowadzać, bo trwa wojna i to nie jest właściwy czas,

Rząd PiS nie wykorzystuje możliwości dyplomatycznych, aby doprowadzić do godnego pochówku ofiar. Nawet IPN poddał krytyce sposób współpracy polsko-ukraińskiej w obszarze ekshumacji.

Niemcy prowadzą nawet ekshumację nazistowskich żołnierzy odnalezionych na Ukrainie przy kopaniu okopów na obszarze działań wojennych oraz mogił odsłoniętych po powodzi wywołanej wysadzeniem zapory w Nowej Kachowce i dla nich wojna nie jest przeszkodą. Polsce odmawia się ekshumacji, odmawia się godnych pochówków dla ofiar zbrodni UPA pomimo wielomiliardowej pomocy militarnej i finansowej dla Ukrainy!

Wzywamy rząd PiS, aby postawił Ukrainie ultimatum: dalszy brak zgody na ekshumacje to wstrzymanie pomocy militarnej.