Kto przyniósł ten projekt ustawy posłom KO?! - Konfederacja

Kto przyniósł ten projekt ustawy posłom KO?!

Kto przyniósł ten projekt ustawy posłom KO?!

Przemysław Wipler: Posłowie KO i Polski2050 zgłosili projekt ustawy, który na szansę być pierwszym skandalem lobbingowym tej kadencji! Projekt ustawy przewiduje wywłaszczanie osób prywatnych na rzecz inwestorów planujących budowę elektrowni wiatrowych i innych inwestycji OZE (!!!) i odpuszczenie budowy wiatraków na terenie… parków krajobrazowych. Dziwnych wrzutek jest tam dużo, dużo więcej.

Czas więc by już teraz zadać kilka pytań: kto pracował nad tym bardzo technicznym i trudnym merytorycznie projektem? Kto jest rzeczywistym autorem tych propozycji? Jaka kancelaria prawna, jacy autorzy? Kto go przyniósł posłom KO?…

Oj, będzie o to awantura… I po co?

1. Nie można wywłaszczać Polaka, bo inny Polak (albo zagraniczny fundusz) wpadł na pomysł, żeby na jego ziemi postawić wiatrak, panele albo inną biogazownię i sobie pozarabiać! Chcesz budować, zarabiać? Płać, dogaduj się z właścicielami!

2. W Polsce zbyt wiele „chroni się” i zbyt wiele jest barier inwestycyjnych. Ale dwustumetrowe stalowe wieże z kilkudziesięciometrowymi łopatami stojące 300 metrów od parku krajobrazowego to absurd, na który nie można się zgodzić!

3. Przeniesienie reguł „lex deweloper” na elektrownie jest niedopuszczalnym przegięciem.

4. Pod projektami poselskimi powinni być podpisani wszyscy autorzy przepisów, firmy i osoby z którymi konsultowano tekst. Teraz pospisują się tylko posłowie, którzy co do zasady nie czytali ustawy, a wręcz podpisali się szefowi klubu „in blanco”. A zwłaszcza nie czytali ze zrozumieniem. Zwłaszcza trudnych, technicznych, stustronicowych ustaw…

PS. Jeden z zaprzyjaźnionych ekspertów czyta tę ustawę od wczoraj rana. Mega spec od prawa energetycznego. Jest na 42. stronie… 460 posłów będzie nad nią głosowało w przyszłym tygodniu.

Komentarze (1)