Emisja CO2 w produkcji prądu kosztuje tyle ile węgiel użyty do jego produkcji - Konfederacja

Emisja CO2 w produkcji prądu kosztuje tyle ile węgiel użyty do jego produkcji

Marek Tucholski na serwisie X.

Koszt emisji CO2 w produkcji prądu wynosi obecnie mniej więcej tyle, ile wynosi koszt węgla użytego do jego produkcji. Już za kilka lat wchodzi w życie ETS 2 w wyniku czego emisje z samochodów również będą podlegać klimatycznej opłacie.

Wyobraźcie sobie teraz, że podatek ten również będzie podlegać mechanizmom spekulacyjnym jak ETS 1, co oznacza, że koszt emisji wzrośnie znacznie powyżej przewidywanej ceny. Przy standardowym zużyciu i cenie na poziomie ETS 1 (65 euro/tonę) dla przeciętnej polskiej rodziny może to oznaczać wzrost kosztów podróżowania prywatnym transportem o około 1100 złotych rocznie.

Przy wzroście kosztów ogrzewania (ETS 2) na poziomie 1200-1600 złotych rocznie i wciąż rosnących cenach energii elektrycznej, wzrost obciążeń wynikających z polityki klimatycznej UE będzie dla części społeczeństwa nie do udźwignięcia.

Ubóstwo energetyczne będzie zjawiskiem obejmującym znaczną część społeczeństwa, a prąd czy możliwość podróżowania własnym transportem stanie się towarem luksusowym.

Skomentuj