Bosak: Na odbudowie Ukrainy Polska może... stracić - Konfederacja

Bosak: Na odbudowie Ukrainy Polska może… stracić

To co mówią ludzie siedzący w biznesie znacząco różni się od tego co słychać w mediach.

Przykład z rozmów z ostatnich dni. Trzy powody dla których Polska w ogólnym rozrachunku raczej może stracić niż zyskać na odbudowie Ukrainy:

  1. Polski biznes jest zbyt mały i słaby kapitałowo, żeby w tym procesie odegrać wiodącą rolę. Polski lobbing na Ukrainie niemal nie istnieje. Nie ma nas obecnie w rozmowach na ten temat (zastrzeżenie: mogę o czymś nie wiedzieć; referuję opinie rozmówcy z biznesu).
    Ergo: wysokie zyski powędrują głównie do firm i państw z którymi konkurujemy na rynku UE nie do nas. Polskie firmy obsłużą niskomarżowe podwykonawstwo.
  2. Unia Europejska i państwa skłonne zainwestować w odbudowę Ukrainy, aby mieć szybkie i widoczne efekty, będą kontraktować inwestycje powyżej cen rynkowych. To spowoduje odpływ sprzętu i personelu z Polski na Ukrainę. Czyli nastąpi wzrost cen wykonawstwa w budowlance w Polsce.
  3. Odbudowa będzie wymagała znaczących nakładów materiałowych w krótkim czasie. Już obecnie na rynku materiałów budowlanych czy chemikaliów niezbędnych do produkcji materiałów budowlanych są deficyty i znaczne wzrost cen. To się nasili. Czyli, w miarę rozpoczynania odbudowy Ukrainy, koszty budowania czegokolwiek w Polsce będą jeszcze bardziej szły do góry niż dotychczas.

    Mój komentarz: Oczywiście nie znaczy to, że po wojnie Ukraina nie powinna być odbudowana albo że polskie firmy nie powinny brać w tym udziału. Powinna być. Powinny brać. Chodzi o to byśmy rozumieli co się będzie działo, zaczęli się na to przygotowywać. I rozumieli, że nie czeka na nas manna z nieba (trochę tak to jest obecnie w mediach przedstawiane) tylko powstanie kolejny obszar gdzie będziemy mieć z Ukrainą sprzeczne interesy (tempo odbudowy vs koszty budownictwa w Polsce).

Skomentuj