Bosak: Na odbudowie Ukrainy Polska może... stracić - Konfederacja

Bosak: Na odbudowie Ukrainy Polska może… stracić

To co mówią ludzie siedzący w biznesie znacząco różni się od tego co słychać w mediach.

Przykład z rozmów z ostatnich dni. Trzy powody dla których Polska w ogólnym rozrachunku raczej może stracić niż zyskać na odbudowie Ukrainy:

  1. Polski biznes jest zbyt mały i słaby kapitałowo, żeby w tym procesie odegrać wiodącą rolę. Polski lobbing na Ukrainie niemal nie istnieje. Nie ma nas obecnie w rozmowach na ten temat (zastrzeżenie: mogę o czymś nie wiedzieć; referuję opinie rozmówcy z biznesu).
    Ergo: wysokie zyski powędrują głównie do firm i państw z którymi konkurujemy na rynku UE nie do nas. Polskie firmy obsłużą niskomarżowe podwykonawstwo.
  2. Unia Europejska i państwa skłonne zainwestować w odbudowę Ukrainy, aby mieć szybkie i widoczne efekty, będą kontraktować inwestycje powyżej cen rynkowych. To spowoduje odpływ sprzętu i personelu z Polski na Ukrainę. Czyli nastąpi wzrost cen wykonawstwa w budowlance w Polsce.
  3. Odbudowa będzie wymagała znaczących nakładów materiałowych w krótkim czasie. Już obecnie na rynku materiałów budowlanych czy chemikaliów niezbędnych do produkcji materiałów budowlanych są deficyty i znaczne wzrost cen. To się nasili. Czyli, w miarę rozpoczynania odbudowy Ukrainy, koszty budowania czegokolwiek w Polsce będą jeszcze bardziej szły do góry niż dotychczas.

    Mój komentarz: Oczywiście nie znaczy to, że po wojnie Ukraina nie powinna być odbudowana albo że polskie firmy nie powinny brać w tym udziału. Powinna być. Powinny brać. Chodzi o to byśmy rozumieli co się będzie działo, zaczęli się na to przygotowywać. I rozumieli, że nie czeka na nas manna z nieba (trochę tak to jest obecnie w mediach przedstawiane) tylko powstanie kolejny obszar gdzie będziemy mieć z Ukrainą sprzeczne interesy (tempo odbudowy vs koszty budownictwa w Polsce).

Skomentuj

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.