Marek Tucholski – startuje do Parlamentu Europejskiego z 2. miejsca na mazowieckiej liście Konfederacji.
Garść danych z Chin z 2023 roku pokazuje jak wygląda tam wydajność źródeł energii.
Moc zainstalowana w elektrowniach:
• węgiel – 1160 GW (40%)
• fotowoltaika i wiatraki – 1050 GW (36%)
• wodne – 420 GW (14%)
• jądrowe – 57 GW (2%)
• inne (np. gaz, biomasa) – 230 GW (8%)
Produkcja prądu według źródła:
• węgiel – 60,5%
• fotowoltaika i wiatraki – 16,4%
• wodne – 13,7%
• jądrowe – 4,5%
• inne – 4,9%
Wyraźnie widać, że najwydajniejszymi źródłami energii w Chinach są elektrownie jądrowe i węglowe. Najgorzej wypadają źródła pogodozależne, które stanowiąc aż 36% zainstalowanej w systemie mocy, generują zaledwie 16,4% energii.
Chiny rozsądnie rozwijają obecnie energetykę jądrową w kierunku reaktorów wysokotemperaturowych HTGR, które na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń (np. wojna), są zdecydowanie bezpieczniejsze od klasycznych reaktorów, a do tego powstały na bazie rodzimej technologii. Polska również ma część technologii potrzebnej do zbudowania takich reaktorów.
Garść danych z
— Marek TucholskiChin z 2023 roku pokazuje jak wygląda tam wydajność źródeł energii.
Moc zainstalowana w elektrowniach:
węgiel – 1160 GW (40%)
fotowoltaika i wiatraki – 1050 GW (36%)
wodne – 420 GW (14%)
jądrowe – 57 GW (2%)
inne (np. gaz, biomasa) – 230 GW (8%)
Produkcja prądu… pic.twitter.com/cmaWQZJDEr(@tucholski_marek) June 1, 2024
Komentarze (4)
Zaloguj się żeby móc dodawać komentarze
..
To i tak tu jest chyba dość duża nadinterpretacja tych wyników bo tak sie składa ze koło mnie jest taki bałwan który postanowił, w swoim domu zrezygnować z gazu i prądu i ma zainstalowane panele i powietrzną pompę ciepła – miło być superowo jak sam słyszałem od ludzi który mu to instalowali tej zimy miał w swoim domu niemalże na golasa biegać. miła być rewelacaja a skończyło to się po miesiącu wyminą całej pompy ciepła bo nawaliła to raz a dwa ta nowa otrzymywała za mało prądu za sprawą
częstego zachmurzenia i zamglenia zarazem co jest normą w niektórych rejonach małopolski gdzie wydatek tych paneli był koło 25-30 % ich mocy. Efekt -wyprowadził się w styczniu z własnego domu i wynajął mieszkanie by mu tyłek do łóżka i krzeseł nie przymarzł. Teraz mieszka tu od kwietnia ponownie ale o dziwo wieczorami świeci jedną oszczędną żarówką..- no gość niesamowity…Ostatnio się przyznał że firma od paneli powiedziała mu że musi zamontować ich zdecydowanie więcej tylko gdzie..?
KONFEDERACJIO -przestańcie pleść bzdury o atomie, fotowoltaice, pompach itd. wróćcie do węgla-przedstawcie normalną kalkulację opłacalności- dziecko w podstawówce jest to w stanie policzyć wam