Projekt Konfederacji wchodzi pod obrady! - Konfederacja

Projekt Konfederacji wchodzi pod obrady!

Konferencja prasowa wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka i posła Konrada Berkowicza, 20 marca 2024 r.

Krzysztof Bosak:
– Dziś wreszcie nadszedł ten dzień, kiedy projekt ustawy Konfederacji na temat podniesienia kwoty wolnej będzie wchodził pod obrady. Przypomnijmy, że jest to realizacja jednej z obietnic premiera Donalda Tuska. My napisaliśmy projekt ustawy, która wprowadza tę obietnicę. To jest obietnica o tym, że kwota wolna zostanie podniesiona do minimum 60 tysięcy złotych

Zapowiadaliśmy, że kwota wolna powinna wynosić dwunastokrotność pensji minimalnej. I napisaliśmy projekt, który właśnie wprowadza tą zasadę, że albo dwunastokrotność pensji minimalnej, albo 60 tysięcy złotych – to, co spełnia właśnie tą obietnicę, w takiej kwocie powinna być kwota wolna. (…)

Nasz projekt rusza pod obrady i mamy do czynienia z ciekawą sytuacją, bowiem wiele sił zapowiada jego poparcie! Czeka nas więc chwila prawdy. Obok Platformy Obywatelskiej, która zapowiadała realizację takiej obietnicy, mamy także PiS, który się do naszej propozycji podobno przekonał po tym, jak przestał rządzić! To symptomatyczna sytuacja. Ale skoro się przekonał, to liczymy, że zagłosuje za naszą propozycją.

Mamy znak zapytania, jak zagłosują posłowie Trzeciej Drogi. Zachęcamy ich także do poparcia tego projektu. A Lewica, jeżeli faktycznie jest prawdziwą lewicą, to znaczy stoi po stronie ludzi, po stronie tego, żeby żyło się lepiej, to nie wyobrażam sobie, żeby nie poparła projektu Konfederacji o podwyższeniu kwoty wolnej.

Gdyby patrzeć w sposób idealistyczny, to właściwie 100% Sejmu nasz projekt powinno poprzeć. Czy tak będzie? Już wkrótce się przekonamy, a państwa uczciwie informujemy, że po czterech miesiącach i jednym tygodniu projekt Konfederacji o kwocie wolnej wchodzi pod obrady i przekonamy się, kto jest kim, tutaj w polskim Sejmie.

Konrad Berkowicz, kandydat na prezydenta Krakowa:
– Rzeczywiście, nasz projekt podniesienia kwoty wolnej od podatku marszałek Hołownia o mimo obietnicy, że nie będzie zamrażarki – mroził przez 4 miesiące. Na szczęście udało nam się wywrzeć pewną presję medialną której marszałek Hołownia uległ i jutro to będzie obradowane.

Można powiedzieć, że marszałek Hołownia na złość Konfederacji odmroził sobie uszka – uszka, które mu wręczyłem w ramach happeningu przypominając mu o tym projekcie – i wraz z tymi uszkami odmroził nasz projekt. On trafia pod obrady.

Bardzo się z tego cieszymy, dziękujemy. Natomiast to jeszcze nie koniec. Zwracam uwagę, że o ile wiem jutro nie będzie głosowania na ten temat. Jutro będzie tylko pierwsze czytanie. Bez głosowania. Co jest dość rzadkie. (…) Mamy przynajmniej nadzieję, że ten projekt po pierwszym czytaniu, zostanie skierowany do komisji sejmowej i wtedy znowu będziemy pilnować, żeby tam nie ugrzązł. (…)

Tymczasem w piątek mija pierwsze 100 dni rządów Donalda Tuska! A podniesienie kwoty wolnej od podatku to była jedna ze 100 obietnic Donalda Tuska na pierwsze 100 dni rządów. Z tych 100 obietnic zostało zrealizowanych do tej pory tylko 8. 92 nie. Więc ta kwota wolna od podatku to jest tylko symbol wszystkich kłamstw wyborczych i powyborczych. (…)

Ta kwota wolna od podatku jest symbolem nie tylko dlatego, że nie zostanie zrealizowana prawdopodobnie w te pierwsze 100 dni, ale prawdopodobnie nie zostanie zrealizowana w ogóle w tym roku! (…)

Krzysztof Bosak:
– Mam jeszcze przyszykowany cytat z Donalda Tuska. Także będziemy go rozliczać z kolejnej jego obietnicy… Wycofuje się z obietnicy kampanijnej, ale złożył nową, brzmi ona tak: Na pewno nie w tym roku, na pewno wcześniej niż przed końcem kadencji.

Więc jeżeli z innymi partiami naszego projektu nie przegłosujemy, to będziemy rozliczać Donalda Tuska z jego nowej, “lepszej” obietnicy, która sprawdzi się dopiero przed końcem kadencji. Jak znam życie, oczywiście tego realizował nie będzie, ale będziemy państwa informować, jak sytuacja będzie wyglądać.