Prąd może być o połowę tańszy! Nie chcą tego PiS i Unia Europejska - Konfederacja

Prąd może być o połowę tańszy! Nie chcą tego PiS i Unia Europejska

Michał Wawer:
– Polska ma najwyżej opodatkowany prąd w całej Unii Europejskiej. Tak wynika z wyliczeń Eurostatu, które pokrywają się z wyliczeniami, które sami,. jako Konfederacja, robiliśmy już wiele miesięcy temu.
Na szokująco wysokie opodatkowanie energii elektrycznej w Polsce składają się w przeważającej mierze, wśród licznych podatków nałożonych na prąd, dwa główne czynniki:
1. Absurdalna unijna polityka klimatyczna polegająca na zmuszaniu elektrowni do kupowania coraz droższych certyfikatów na emisję dwutlenku węgla. To powoduje gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej dla całej gospodarki. Dla wszystkich gospodarstw domowych. Nie przynosząc żadnego namacalnego, pozytywnego efektu dla klimatu czy środowiska.
2. Podatek VAT. Podatek VAT, który zawdzięczamy rządowi PiS, rządowi Mateusza Morawieckiego. Mieliśmy w Polsce nie tak dawno sytuację, gdzie po wygaśnięciu zerowej, ochronnej stawki VAT na prąd, rząd, większość sejmowa miała możliwość wprowadzić podatek 5% VAT na energię elektryczną co byłoby zgodne z normami unijnymi. PiS zdecydował inaczej. PiS zdecydował, żeby podatek od razu wystrzelić do stawki podstawowej 23% VAT na energię elektryczną.

– Efekty tego są takie, że moglibyśmy mieć w Polsce prąd o połowę tańszy, gdyby zrzucić wszystkie narzuty klimatyczne, wszystkie narzuty podatkowe. Byłoby to ogromną ulgą dla gospodarstw domowych i przede wszystkim ogromnym impulsem rozwojowym dla gospodarki i przemysłu.
Zamiast tego mamy takie ceny prądu jakie mamy. A od nowego roku, w momencie, kiedy wygaśnie mechanizm mrożenia cen, będziemy mieli ceny prądu być może nawet o 70% wyższe. Tak wynika z wyliczeń ekspertów. Tak wynika z prostej kalkulacji do jakiego poziomu zostaną urealnione ceny prądu w momencie, kiedy te administracyjne mechanizmy mrożenia wygasną.

– Z tym trzeba skończyć. Nie możemy sobie pozwolić ani jako gospodarka, ani jako gospodarstwa domowe na utrzymywanie tak wysokich cen prądu i branie na polską gospodarkę kolejnych tak wysokich podwyżek.
Dlatego Konfederacja w pakiecie pierwszych ustaw jakie złożymy w nowej kadencji Sejmu, zawrze m.in. ustawę o obniżaniu podatku VAT na energię elektryczną z 23% do 5%.(…)