Poważne problemy polskich kierowców wracających z Ukrainy! - Konfederacja

Poważne problemy polskich kierowców wracających z Ukrainy!

W mediach pojawiają się informacje o poważnych problemach na przejściach granicznych z Ukrainą. Polscy przewoźnicy wracający do kraju stoją w wielokilometrowych kolejkach i mają problemy z powrotem do kraju. Głos w tej sprawie zabrała Konfederacja, domagając się stanowczej reakcji polskiego rządu.

Przez kilka ostatnich tygodni samochody przewożące pomoc humanitarną i artykuły spożywcze do Lwowa po rozładowaniu towaru mogły szybko wrócić do Polski. Teraz ten czas się zdecydowanie wydłużył. Wcześniej transport z Polski do Lwowa, łącznie z powrotem do kraju, trwał około 7 dni. Teraz nawet 12-13 dni. Polscy kierowcy czekają po 7 dni w kolejkach sięgających ponad 40 kilometrów, a do tego spotykają się z bardzo długim czasem oczekiwania na kontrolę sanitarną, niewydolnością służb celnych oraz brakiem pełnej obsady stanowisk, opieszałością urzędników i kierowaniem pustych ciężarówek na prześwietlenie rentgenem, zamiast umożliwienia szybkiego powrotu do kraju.

“Jeżeli Polska jest największym, najbardziej aktywnym, darczyńcą na rzecz Ukrainy, to jest czymś zupełnie niesłychanym, że rząd kijowski toleruje takim szykanom i poniewieraniu polskich kierowców.” – stwierdził poseł Grzegorz Braun, który domaga się stanowczej reakcji rządu w tej sprawie. “Rządzie warszawski, Mateuszu Morawiecki, natychmiast w te pędy zareagujcie. Czy został wezwany ambasador Ukrainy na dywan w MSZ? Czy poszły noty do Kijowa?” – dopytywał polityk.

“Ukraina łamie umowę dotyczącą pustych ciężarówek, które powinny wracać do Polski. Zauważmy, że bez przeszkód na Ukrainę wracają ciężarówki, które przywiozły tutaj zboże. I to jest skandal.”