Platforma pozoruje działania jeżeli chodzi o rozliczenie PiS - Konfederacja

Platforma pozoruje działania jeżeli chodzi o rozliczenie PiS

Krzysztof Bosak w TVN24 w programie Kawa na ławę.

– Nie jest tajemnicą, że w Konfederacji krytycznie oceniamy PiS. Nowy rząd próbuje namierzyć jaka była skala nieprawidłowości – to czego oczekiwała większość wyborców w Polsce, także naszych. Natomiast jeżeli piątkowa konferencja premiera miała pokazać postęp prac to my się zbyt wiele nie dowiedzieliśmy.

I tu muszę poprawić panią minister Lubnauer, bo powiedziała Pani, że kwota nieprawidłowości wynosi 100 miliardów. Z komunikatu premiera wynika, że podejrzana kwota to 100 miliardów, a kwota nieprawidłowości, premier podał 3 miliardy. (…)

Teraz czekają nas postępowania sądowe i to co mnie najbardziej niepokoi, jako polityka i obywatela, to że ciągle mówimy o kontrolach, mówimy o doniesieniach do prokuratury, postawienia zarzutów, ale nie słyszymy, ja na razie nie słyszałem, o ani jednej pierwszej rozprawie sądu w tej sprawie. Nie wiem czym zajmuje się minister Bodnar, natomiast nie przyspieszeniem działania sądów.

I to czego potrzebujemy w Polsce, żeby politycy i wasi, i wasi nie czuli się bezkarnie, to sądów, jeżeli ustalone są dowody w danej sprawie, to spotka się sąd za miesiąc albo za dwa, a nie za lat 2, albo 12. Bo w tej chwili praktyka jest taka, że sędziowie, jak nie chcą w grząskich sprawach orzekać, to się ze sprawy wyłączają i się mogą tak wyłączać wielokrotnie, zmieniać składy. (…) Czy 9 miesięcy to jest mało, żeby przeanalizować dokumenty, zresztą publicznie znane, o rozdaniach funduszy?

Druga rzecz o jaką mamy pretensje, że odmawiacie opinii publicznej włączenia się do rozliczania poprzedniego rządu poprzez nieujawnienie 99% dokumentów o rozdaniu funduszy, które były nietransparentne, tam gdzie były nietransparentne, poza budżetem. Te wszystkie fundusz na promocje w spółkach skarbu państwa. Te fundacje pozakładane w spółkach skarbu państwa. Te wszystkie specjalne fundusze, w których zresztą nie pozmienialiście kadry kierowniczej. One są nietransparentne dokładnie w takim samym stopniu jak były za PiSu.

Według moich informacji, budżet na tzw. rozdawnictwo w Orlenie przy końcu władzy PiSu wynosił miliard złotych rocznie. Dlaczego nie wrzucicie do Internetu dokumentu, tabelki tak jak wrzuciliście dokument wejść i wyjść do Obajtka? Dlaczego nie wrzucicie tabelki do kogo szły te pieniądze? Niech się opinia publiczna dowie. I zaczniemy wszyscy rozliczać.