Konfederacja przygotowała ustawę zwalniającą ceny prądu z podatku VAT! - Konfederacja

Konfederacja przygotowała ustawę zwalniającą ceny prądu z podatku VAT!

Anna Bryłka, z biura prawnego Konfederacji przedstawiła na konferencji prasowej autorski projekt zwolnienia cen prądu z podatku VAT. Roboczo nazwany “Rachunek za prąd bez VAT”: “W latach 2020-2021 ceny energii elektrycznej drastycznie wzrosły. W 2022 planowane są kolejne, jeszcze mocniejsze podwyżki. Konfederacja proponuje rozwiązanie w formie zwolnienia prądu z podatku VAT. Konkretna prosta ustawa”.
W 2021 ceny energii wzrosły o niespełna 20 proc, a dodatkowo na każdym rachunku znaleźć można dodatkowe opłaty, które obciążają budżet. Są to: opłata mocowa, za dystrybucję energii i kogeneracyjna.
“Podwyżek cen prądu nie unikniemy, ponieważ jesteśmy najbardziej ze wszystkich państw Unii dotknięci unijną polityką klimatyczną i drożejących cały czas uprawnień do emisji CO2. Na początku roku to było 40 euro za tonę, a dzisiaj jest już ponad 60 euro za tonę emisyjną.” – dodała Bryłka.
“Rządzą nami ludzie, którzy już się poddali” – powiedział dyrektor biura prasowego Konfederacji, Tomasz Grabarczyk. W jego ocenie rząd uznał, że nie poradzi nic na rosnące ceny energii, więc rozpoczął kampanię oswajająca obywateli z tym smutnym faktem.
“Sposób na walkę z rosnącymi cenami jest i to bardzo prosty. Przygotowany przez jednego prawnika. Bardzo prosta ustawa zwalniająca obywateli z podatku VAT na prąd. Tylko do tego, tak jak mówił prezes Kaczyński, trzeba odpowiedzialności i odwagi.” – powiedział Grabarczyk.
Poseł Robert Winnicki zwrócił się do rządu: “Nie mieliście odwagi, żeby bronić naszych interesów na forum UE. Skapitulowaliście w sprawie polityki klimatycznej, to miejcie dzisiaj odwagę znieść VAT na prąd.”