Ceny prądu w Polsce są najwyższe w Europie! - Konfederacja

Ceny prądu w Polsce są najwyższe w Europie!

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej (wysoki koszt uprawnień emisji CO2, czyli system ETS), na którą zgodził się rząd Morawieckiego i działalność rządu PiS (wysokie opodatkowanie energii elektrycznej) to główne przyczyny drogiego prądu w Polsce.

Wysokie ceny prądu uderzają w konkurencyjność gospodarki i przyczyniają się do wzrostu inflacji. Są też poważnym zagrożeniem dla polskich firm. Aż 60 proc. rodzimych firm uważa drogi prąd za główne zagrożenie dla swojej działalności. Do tego wszystkiego dochodzi powrót stawki VAT na prąd od stycznia 2023 roku do 23%.

Konfederacja wielokrotnie alarmowała w sprawie wysokich cen prądu i stawki VAT podniesionej od stycznia przez rząd PiS. Apelowaliśmy do premiera Morawieckiego o niepodnoszenie podatku VAT na energię i ciepło powyżej wymaganej przez UE stawki na poziomie 5%! Musimy pomóc Polakom i obniżyć opodatkowanie oraz zawiesić system ETS!