17 września PAMIĘTAMY! - Konfederacja

17 września PAMIĘTAMY!

17 września PAMIĘTAMY!

17 września 1939 roku pod pretekstem rzekomego „rozpadu polskiej państwowości” na nasz kraj podstępnie napadła Armia Czerwona.
Był to krok w celu realizacji tajnych postanowień Paktu Ribbentrop-Mołotow, które dzieliły Polskę na strefy wpływów dwóch najeźdźców. Nasi “sojusznicy” – zarówno Anglia jak i Francja, ale także Stany Zjednoczone znały postanowienia tajnego protokołu, jednak postanowiły nie dzielić się tymi informacjami z Rządem Polskim. Jest to dla nas ogromna lekcja na przyszłość, aby rozważniej dobierać przyjaciół. Musimy nauczyć się wyciągać wnioski z tamtych wydarzeń, tak aby już nigdy los Naszej Ojczyzny nie stał się nikomu obojętny!
17 września 1939 roku na oczach świata zaczął dokonywać się IV rozbiór Polski. Od tamtego momentu wykrwawiające się w walkach z Niemcami Wojsko Polskie nie miało już żadnych szans na dalszą obronę. Wkraczające licznie od wschodu wojska radzieckie prowadziły szeroko zakrojoną akcję dezinformacyjną. Miało nawet dochodzić do sytuacji, gdzie rosyjscy czołgiści jechali z wywieszonymi białymi flagami, krzycząc do strzelających do nich Polaków: ,,Riebiata! W pieriod! Na Germańców!…”. Mimo znacznej przewagi przeciwników nadal przez wiele dni bohatersko stawiano opór. Już od momentu przekroczenia granic Armia Czerwona dopuszczała się licznych zbrodni na żołnierzach i ludności cywilnej… Pojmanych obrońców spotykały tortury, zbiorowe egzekucje i wysyłki w głąb ZSRR…
Cześć i chwała Bohaterom

Komentarze (1)