Dyrektywa inwigilacyjna obejmie nas wszystkich! - Konfederacja

Dyrektywa inwigilacyjna obejmie nas wszystkich!

Konferencja prasowa Konfederacji z udziałem posłów do Parlamentu Europejskiego Grzegorza Brauna i Tomasza Buczka, 20 czerwca 2024 r.

Grzegorz Braun:
– Chcemy wskazać na kolejne zagrożenie, które stamtąd [z Unii] płynie. Pod pretekstem – jak zwykle pod jakimś dobrym pretekstem – w tym wypadku ochrona dzieci, troska o ich bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, eurokołchoz usiłuje wdrożyć dyrektywę inwigilacyjną. Dyrektywę, która skutkowałaby dostępem do całej naszej komunikacji w cyberprzestrzeni. To się nazywa Chat Control. Rada Unii Europejskiej będzie dziś głosować rozporządzenie w tej sprawie. To jest rozporządzenie, które zakazuje, ni mniej ni więcej, szyfrowania jakichkolwiek wiadomości, które przesyłamy sobie w internecie.

Brzmi to z pozoru całkiem nieźle. Tu troska o dzieci. Walka z tymi, którzy dzieci chcieliby deprawować. Którzy zagrażaliby dzieciom właśnie w komunikacji internetowej. Ale to jest tylko pretekst.

Konfederacja zwraca uwagę na to, że to jest dyrektywa inwigilacyjna, która ma dotyczyć nas wszystkich. Pod pretekstem ochrony, obrony nieletnich, wszyscy obywatele, mieszkańcy eurokołchozu, mają być wystawieni na łatwe działanie wszystkich, już nie tylko służb. (…) Tu bowiem chodzi, abyśmy nie mogli niczego ukrywać przed Wielkim Bratem, który ma postać administratorów Unii Europejskiej.

Przyjęcie tych przepisów, zaprojektowanych w Unii Europejskiej, będzie oznaczało kolejny krok na drodze do odarcia nas wszystkich z prawa do prywatności. Tajemnica korespondencji – to się tak kiedyś po prostu nazywało. I poza nadzwyczajnymi sytuacjami – cenzurą, perlustracją, szpiegostwem – nei było ingerencji w tę sferę.

Dzisiaj Unia Europejska rości sobie pretensje, żebyśmy się rzekomo na własne życzenie odsłonili i żebyśmy przed Wielkim Bratem mogli nie mieć żadnej sfery w której moglibyśmy zachować resztki naszej prywatności.

Te przepisy są niezgodne z dotychczasową linią orzecznictwa w samej Unii Europejskiej., gdzie wnoszono sprawy, np. w związku z działaniem rosyjskiego narzędzia komunikacji Telegram. I tu mamy orzecznictwo przeciwko inwigilacji, a praktyka właśnie, zmaterializowana w postaci tej dyrektywy dziś głosowanej, wręcz przeciwna.

Przedstawiciele takiej firmy Signal, komunikatora, którym wielu z nas się posługuje,(…) zakomunikowali już, że jeśli ta dyrektywa eurokołchozowa zostanie wdrożona to będzie oznaczało zakończenie działalności Signala w Europie.

Konfederacja zawsze za wolnością, a więc również za prywatnością, za prawem do prywatności. Za tajemnicą handlową, tajemnicą spowiedzi, tajemnicą adwokacką. Jesteśmy za zachowaniem prawa do prywatności i dlatego stanowczo, pryncypialnie sprzeciwiamy się takim zakusom jak właśnie dyrektywa inwigilacyjna świeżo wyszykowana przez Radę Unii Europejskiej.

Tomasz Buczek:
– Z początkiem 2023 roku już raz podejmowaliśmy próbę zatrzymania podobnych przepisów, które były procedowane przez Sejm krajowy. Wtedy nasz konfederacki opór w terenie zaskutkował tym, że wycofano się z podobnej próby. Dzisiaj próbuje się podobne przepisy przeforsować przez Radę Unii Europejskiej. Raz udało się zatrzymać to chociażby w Parlamencie Europejskim w listopadzie 2023 roku.

Przy okazji tamtej próby wprowadzania tych regulacji na zlecenie Parlamentu Europejskiego wykonano analizę, z której wynikało, że przepisy nie będą miały wpływu na ochronę dzieci, ponieważ jest to technologicznie niewykonalne bez wysokiego odsetka błędów w analizie treści.
Jest to rzecz w mojej ocenie koronna, która całkowicie powinna w całej rozciągłości doprowadzić do tego, żeby ten projekt upadł. Zobaczymy, jak zachowają się organy unijne.

Warto również wspomnieć o tym, że tajemnica korespondencji to nie jest tylko ten starodawny list, ale również te wiadomości, które przesyłamy dzisiaj drogą elektroniczną! Nie możemy pozwolić na to, aby pod przykrywką rzekomej ochrony dzieci ktoś mógł zaglądać chociażby w treści wiadomości polityków, aby później wpływać na kształtowanie polityki, na zapoznanie się z treścią komunikacji między partią polityczną, między liderami – i później wpływać na wyniki wyborów.

Kategorycznie przeciwko temu się sprzeciwiamy. Liczymy na to, że Unia Europejska, Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej właściwie nie poprze tych przepisów. Będziemy wspólnie z panem posłem w Europarlamencie próbowali powstrzymać szkodliwe przepisy.