Abonament radiowo-telewizyjny do likwidacji! - Konfederacja

Abonament radiowo-telewizyjny do likwidacji!

Konferencja prasowa z udziałem posła Krzysztofa Tuduja i Romana Łazarskiego, 23 stycznia 2024 r.

Krzysztof Tuduj:
–  Abonament radiowo-telewizyjny do likwidacji! To jest postulat Konfederacji i trzeba od razu podkreślić: to jest postulat twardy i poważny. To nie jest żaden kaprys. To jest przejaw naszego myślenia o państwie. O tym, że nie powinno być nadmiernego obciążenia fiskalnego, nadmiernego obłożenia daninami, opłatami, podatkami. To powinno być racjonalne.

W Polsce mamy zdecydowanie przeregulowaną tę kwestię. Obciążenia są zbyt duże. Od czegoś trzeba zacząć. Można zacząć właśnie od likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Ale to nie jest tylko postulat. Za tym stoją naprawdę twarde argumenty.
Po pierwsze, nie wypada, żeby Polacy płacili za coś, z czego nie korzystają. Abonament radiowo-telewizyjny jest przymusowy dla obywateli i nie można powiedzieć, że wszyscy z tego korzystają, czyli oglądają telewizję publiczną.
Następnie, media publiczne i ich misja. Tylko misja uzasadnia utrzymywanie mediów publicznych. W innym wypadku nie mają one żadnego sensu. Natomiast trzeba powiedzieć jasno, jaka była misja w przypadku telewizji publicznej pod rządami PiS-u? To była czysta propaganda partyjna. Z misją to nie miało naprawdę nic wspólnego.
Następnie, poziom dziennikarstwo. Trzeba powiedzieć otwarcie, że to nie było dziennikarstwo, tylko to była propaganda. Nie mieliśmy do czynienia z dziennikarzami, tylko z propagandystami partii rządzącej. I temu się stanowczo sprzeciwiamy.

Na utrzymanie propagandy zrzucają się wszyscy Polacy. Natomiast powstaje pytanie: ile zarabiają dziennikarze, ci propagandyści mediów publicznych, demiurdzy tej zbiorowej wyobraźni? Słyszeliśmy, że poprzednia władza w ten sposób wyprowadziła miliony złotych, że kilka osób zarobiło miliony złotych. Natomiast likwidator TVP w tej chwili nie chce podać zarobków aktualnych pracowników! Więc z czym mamy do czynienia?

Mamy do czynienia po prostu z kontynuacją tego samego, tej samej postawy. Czyli jak nasi zarabiają miliony, to jest dobrze, jak wasi zarabiają miliony, to jest źle.

Także postulat likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego jest w naszym wypadku postulatem twardym.I nie jest to tylko i wyłącznie kaprys chwili, tylko systemowo uważamy, że nie powinno być takiego obciążenia.