Marek Tucholski
Oficjalnie nie znamy jeszcze na 100% przyczyn blackoutu w Hiszpanii, ale przed wczorajszym wydarzeniem istniało wiele przesłanek wskazujących na rosnące ryzyko w europejskich systemach elektroenergetycznych. Raport ERAA 2024 (zwłaszcza Aneks 5 z komentarzami poszczególnych operatorów) oraz krajowe oceny stabilności systemów alarmowały o możliwych problemach od połowy lat 20. XXI wieku: niedoborach mocy w okresach szczytu bez dodatkowych inwestycji i problemach z regulacją częstotliwości przy wysokim udziale niestabilnych OZE.
Hiszpański system elektroenergetyczny do tej pory uchodził za stosunkowo bezpieczny, ale nawet dla Hiszpanii podkreślano potrzebę monitorowania sytuacji w miarę odchodzenia od konwencjonalnych źródeł. Co więcej, Hiszpania zmierza do dalszego wycofywania stabilnych jednostek, także jądrowych. Wyłączanie ma nastąpić stopniowo od 2027 roku. Do 2035 roku wszystkie reaktory jądrowe w Hiszpanii mają zostać zamknięte. Obecnie Hiszpania posiada 7 pracujących reaktorów pokrywających około 20% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Nas też czeka blackout.
— Marek Tucholski 🇵🇱 (@tucholski_marek) April 29, 2025
Oficjalnie nie znamy jeszcze na 100% przyczyn blackoutu w Hiszpanii, ale przed wczorajszym wydarzeniem istniało wiele przesłanek wskazujących na rosnące ryzyko w europejskich systemach elektroenergetycznych. Raport ERAA 2024 (zwłaszcza Aneks 5 z… pic.twitter.com/0g9gLnrfrh
Wszystkie sygnały stanowiły ostatnie ostrzeżenia przed zdarzeniem, które niestety ziściło się 28.04.2025. Blackout hiszpański potwierdza prognozy specjalistów: dominacja źródeł odnawialnych bez odpowiedniego backupu i inercji, w połączeniu z niesprzyjającymi warunkami (techniczno-pogodowymi), może doprowadzić do załamania nawet nowoczesnego systemu elektroenergetycznego. Dalsze działania będą zapewne zmierzały do inwestycji w stabilizację sieci czy magazyny energii. To jednak ucieczka do przodu, a nie rozwiązanie problemu u podstaw i pogłębienie zależności od importu komponentów i surowców spoza Europy takich jak metale ziem rzadkich czy kluczowe komponenty do OZE. Pisałem o skali zależności UE od importu strategicznych materiałów dla energetyki kilka dni temu 👇.
Polityka energetyczna Hiszpanii i wszystkich dużych państw Unii Europejskiej nie pozostaje też bez wpływu na sąsiadów. Wraz z wycofywaniem jednostek stabilnych np. w Niemczech pogarsza się sytuacja w krajach ościennych, które są z Niemcami połączona w ramach systemu energetycznego. ERAA 2024 podkreśla, że państwa mocno zintegrowane stają się zależne od sytuacji u sąsiadów. Przykładowo Dania w nadchodzącej dekadzie będzie coraz bardziej zależna od importu energii dla utrzymania stabilności systemu, a gdy rośnie ryzyko załamania systemu w krajach sąsiednich, rośnie też w Danii. To samo dotyczy innych państw. Integracja systemu, która w założeniu ma państwom UE pomóc ratować się wzajemnie w razie potrzeby, może być dla nich jednocześnie kulą u nogi. Czuje to Norwegi, czuje to Szwecja. Kraje te wspomagają Niemcy i inne kraje UE, które pozbyły się części swoich jednostek sterowalnych w czasie niedoborów, ale same odczuwają przez to chociażby wzrost cen energii. W Norwegii myśli się nawet o ograniczeniu połączeń energetycznych z krajami UE.
Gdzie w tym wszystkim jest Polska?
Polska jest u progu popełnienia kosztownego samobójstwa energetycznego z planowanymi gigantycznymi wydatkami na niesterowalne OZE i uzależnienie energetyczne od obcych materiałów i technologii. Do tego niszczymy posiadane własne know-how i odwracamy się od zasobów, które są na miejscu. W perspektywie najbliższych kilkunastu lat elektrownia jądrowa nie powstanie, a nawet gdyby, to niewiele zmieni, ponieważ pokryje co najwyżej 12-15% naszego zapotrzebowania na energię elektryczną. W tym czasie wycofamy z systemu wielokrotnie większe moce sterowalne. Pozornym ratunkiem będzie desperacka budowa bloków gazowych, do których będziemy sprowadzać niestabilny cenowo gaz, od którego spalania i tak zapłacimy opłatę ETS. Z powodu takiej polityki blackout w Polsce jest scenariuszem pewnym. Pytanie tylko, kiedy to nastąpi?
🟢 Wspieraj Sławomira Mentzena.
Trasa Mentzen2025. Informacje o spotkaniach: Fb/SławomirMentzen i Menzten2025.pl.
Komentarze (2)