Oni wysyłają do PE politycznych emerytów. My wysyłamy ludzi, którzy będą walczyć o polskie interesy - Konfederacja

Krzysztof Bosak na konwencji Konfederacji w Poznaniu.

– Kiedy rozdawaliśmy kawę dzisiaj o 8 rano mieszkańcom Wielkopolski, tym, którzy nas mijali i widzę, że wszyscy, którzy przy tej kampanii pracują są świetnie zmotywowani, jest energia, jest atmosfera, jest przede wszystkim nadzieja na to, że będziemy mieć w Parlamencie Europejskim dobrą reprezentację. To jest to, czego potrzebujemy po tych wyborach i już w trakcie tej kampanii. Nasi wyborcy i ci, którzy już głosowali na Konfederację i ci, którzy rozważają, przyglądają się ofertom wyborczym różnych partii, muszą mieć jasność, że Konfederacja to jest formacja, która wystawia kandydatów, którzy jeśli trafią do Parlamentu Europejskiego, będą walczyć o dwie wartości, które wydają się zapomniane. O wolność i o niepodległość. I to wyraża hasło, które widzimy tutaj za mną, hasło kampanii do Parlamentu Europejskiego Anny Bryłki, hasło “Po pierwsze Polska.”

Ja mam przyjemność współpracować z Anną Bryłką już od wielu lat. Przez dużą część tego czasu Anna Bryłka była postacią, która była nieco w drugim szeregu. W trakcie kampanii prezydenckiej była rzecznikiem Sztabu mojej kampanii prezydenckiej. Mogę powiedzieć naszej kampanii prezydenckiej, bo wspólnie w niej pracowaliśmy, ale przez wiele lat pracowała po prostu jako działaczka. Jako działaczka, która wspiera to co robimy, która uczestniczyła z nami w budowie Konfederacji od samego początku, a później cierpliwie przez ostatnie pięć lat pracowała w naszym dziale prawnym, służąc swoją wiedzą prawną, swoją ekspertyzą, w naszych działach prasowych, służąc swoim wyczuciem co do tego, w jaki sposób promować nasze poglądy, w jaki sposób interesować się też sprawami, które poruszają Polaków. To jest to, co robiliśmy przez ostatnie kilka lat. Obserwowaliśmy sprawy, które poruszają Polaków i staraliśmy się pokazać, lepsze, bardziej racjonalne, bardziej zdroworozsądkowe, bardziej korzystne dla Polaków recepty niż to, co mają inne partie.

Myślę, że ta sytuacja, w której ludzie, którzy byli filarami naszego merytorycznego zaplecza w naszej pracy parlamentarnej, mają szansę w tej chwili spełnić się reprezentując dużą grupę Polaków. Widzimy to po ostatnich wyborach, że to jest ponad milion wyborców. I walczymy, to co mówiliśmy już kilka lat temu w kampanii prezydenckiej, walczymy o ten drugi milion. Walczymy też o mobilizację wyborców w Parlamencie Europejskim, żeby wyborcy poszli i zagłosowali. To jest apel do wszystkich, którzy nas oglądają przez transmisję internetową, czy do tych, z którymi Państwo będziecie w stanie rozmawiać do końca tej kampanii wyborczej. Największe wyzwanie przed nami to jest walka o wysoką frekwencję.

Wybory do Parlamentu Europejskiego, to jest pewien paradoks, o którym trzeba powiedzieć, w tej chwili już w Polsce od Parlamentu Europejskiego, od Unii Europejskiej, od instytucji unijnych zależy większość regulacji, duża część prawa, które my w polskim Sejmie stanowimy. Jednocześnie te wybory do Parlamentu Europejskiego cieszą się nieco niższym zainteresowaniem niż pozostałe. I my musimy ten marazm przełamać.

Z czego ten marazm wynika? No oczywiście on wynika z niewiary. Z niewiary Polaków, że coś tam się może zmienić i my tę wiarę musimy przywrócić. My tę wiarę już w tej kampanii przywracamy! My tę wiarę przywracamy między innymi wystawiając nie politycznych emerytów, nie ludzi, którzy dostają w nagrodę za zasługi, tylko ludzi, którzy są w sile wieku, którzy są kompetentni, którzy są pozbawieni kompleksów, którzy są przygotowani merytorycznie. Którzy tak jak Anna Bryłka interesują się polityką europejską, a nie jadą tam tylko dlatego, że tak wypadło z rozdzielnika partyjnego.

To pokazuje naszym wyborcom i tym wyborcom, którzy są jeszcze nieprzekonani, pewien wektor. Wektor formacji, która jest w ofensywie, która się rozwija, a nie która będzie bronić stanowisk dla swoich politycznych emerytów, którzy nie zmieścili się w rządzie albo którzy rządzili i teraz nie do końca wiedzą co ze sobą zrobić. Jeżeli w naszym społeczeństwie ma zostać wykrzesana nadzieja, a my chcemy tą nadzieję wykrzesać, jeżeli ta nadzieja ma rozwinąć się do rozmiaru prawdziwej ofensywy politycznej, to my musimy w tej kampanii wyborczej pokazać energię, pokazać wizję. Sądzę, że to właśnie ucieleśnia swoją kampanią wyborczą, prowadzoną tutaj z wielką dynamiką i zaangażowaniem na Wielkopolsce Anna Bryłka i wszyscy nasi kandydaci w innych okręgach wyborczych. (…)

Całe przemówienie Krzysztofa Bosaka oraz cała konwencja Konfederacji w Poznaniu na poniższym nagraniu.