UWAGA! - Konfederacja

UWAGA!

UWAGA!

UWAGA! Rządowy projekt ws. Funduszu Kompensacyjnego okazuje się być bublem prawnym, dlatego jako #Konfederacja przedstawiliśmy dziś własny projekt ws. odszkodowań za NOPy, który naprawia mnóstwo błędów rządu!

27 grudnia 2020 r. ruszyły w Polsce pierwsze szczepienia przeciw Covid-19. Tymczasem rząd zwleka już niemal rok z projektem dotyczącym odszkodowań za niepożądane odczyny poszczepienne. Według doniesień medialnych wynikało to ze skąpstwa w ministerstwie finansów.

Procedowanie po roku tej ustawy to wielka kompromitacja rządu i Programu Szczepień. System raportowania NOPów realnie wpływa na wiarygodność tego programu. Zamiast wypłaty odszkodowań, rząd rozdawał w loterii hulajnogi, pieniądze, aby tylko zachęcić do szczepień.

W Polsce borykamy się nie tylko z brakiem wypłat odszkodowań, ale przede wszystkim z brakiem zbierania danych o rzeczywistym problemie, jakimi są niepożądane odczyny poszczepienne. Dla przykładu – w Niemczech czy Wielkiej Brytanii taki system jest niezwykle łatwy – wystarczy zgłosić NOP za pośrednictwem strony internetowej.

Projekt, który będzie procedowany na posiedzeniu to bubel prawny. Nie został on sygnowany przez Ministerstwo Zdrowia, jest przepychany jako projekt poselski, nie ma w nim oceny skutków regulacji, wygląda, jakby rząd wstydził się pod nim podpisać.
Wśród najsłabszych punktów projektu:
• brak rekompensaty za śmierć osoby najbliższej z powodu NOPu;
• górna granica rekompensaty (100 tys. zł);
• rekompensaty mają być przyznawane jedynie za NOPy wymienione przez Producenta w Charakterystyce Produktu Leczniczego;
• brak odszkodowania za czas hospitalizacji poniżej 14 dni bez wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego;
• krótki termin ubiegania się o odszkodowanie (rok od ostatniego dnia hospitalizacji, nie później niż 3 lata od zdarzenia) – my proponujemy 10 lat od dnia szczepienia, chyba że objawy ustąpiły później wtedy 3 lata;
• w tej ustawie brak skutków oceny regulacji;
• brak możliwości wypełnienia przez internet łatwego formularza zgłaszającego NOP;
• niesprawiedliwie niskie odszkodowania i zadośćuczynienia, nie uwzględniające rzeczywistych kosztów opieki, utraconych korzyści itp.;
• obejmuje tylko NOPy, które wystąpiły po szczepieniu przeciwko Covid-19;
• zbyt niska partycypacja producentów/dostawców szczepionek przeciwko Covid-19 w Funduszu Kompensacyjnym.

Tego typu ustawa została już przyjęta niemal natychmiast przez Czechów, Niemców, Wielką Brytanię. Czesi przyjęli ustawę jeszcze w 2020 roku!
Rząd z jednej strony namawia do masowych szczepień, przekonuje, że nie ma w związku z nimi żadnych zagrożeń, a z drugiej nie zapewnia należytych gwarancji osobom poszkodowanym. Tymczasem wiceminister Kraska zapowiedział wprowadzenie szczepień 5-latków już od 16 grudnia br.!
Przykładowo – na dzień 24 listopada 2021 r. w Wielkiej Brytanii zgłoszono łącznie blisko 400.000 NOPów, tj. tzw. żółtych kartek (na 97 mln szczepień/50 mln zaszczepionych osób). W Wielkiej Brytanii do publicznej wiadomości co tydzień zostaje podana aktualizacja raportu dotycząca stanu niepożądanych odczynów poszczepiennych.
W tym samym czasie w Polsce na ok. 2½-krotnie mniejszej liczbie szczepień ministerstwo odnotowało zaledwie 16.244 NOPów (do 6 grudnia 2021 na 42 mln szczepień), a więc 25 razy mniej NOPów niż w Wielkiej Brytanii. Skala tego zjawiska jest nieprawdopodobnie mała, co świadczy o tym, że NOPy nie są zgłaszane m.in. przez brak możliwości dochodzenia odszkodowań.
Żądamy odrzucenia bubla prawnego przedstawionego przez PiS i procedowania ustawy przygotowanej przez Konfederację!

Skomentuj