Od nowego roku czekają nas ogromne podwyżki rachunków za prąd, aż o 24 proc. - Konfederacja

Od nowego roku czekają nas ogromne podwyżki rachunków za prąd, aż o 24 proc.

Od nowego roku czekają nas ogromne podwyżki rachunków za prąd, aż o 24 proc.!
Jakby tego było mało docierają do nas miażdżące dane, które pokazują, że cena energii elektrycznej w Polsce w stosunku do pensji jest… jedną z najwyższych na świecie!

Według danych opracowanych przez niemiecki serwis Verivox (przekazanych w Polsce przez portal wysokienapiecie.pl) niemal na całym świecie energia elektryczna w stosunku do siły nabywczej pieniądza jest tańsza niż w Polsce, a w Europie gorzej pod tym względem jest tylko w Niemczech, Rumunii i Czechach. Od kilku lat stać nas na zakup coraz mniejszej ilości prądu, a przyszłoroczne podwyżki cofną nas o kolejne lata.

Z zestawienia niemieckiego serwisu wynika, że poza wspomnianymi już trzema krajami Europy, gdzie za prąd płaci się po 45 centów dolara amerykańskiego za kilowatogodzinę, trudno znaleźć jakikolwiek inny zakątek Ziemi, gdzie przeciętna rodzina płaciłaby za prąd więcej niż w Polsce (44 ct/kWh). Wyprzedzają nas już tylko biedne kraje, takie jak Mali (66 ct), Burkina Faso (62 ct), Kenia (54 ct), Uganda (53 ct), Nikaragua (52 ct), Togo (52 ct), Gwatemala (49 ct) czy Senegal i Filipiny (44 ct).

Jak podaje portal wysokienapiecie.pl “spadek energetycznej siły nabywczej − po uwzględnieniu przyszłorocznych podwyżek cen energii zatwierdzonych przez URE oraz prognozowanego przez ZUS przeciętnego wynagrodzenia – będzie już na tyle duży, że pod względem energetycznej zamożności cofniemy się w okolice 2016 roku.
Podczas gdy w 2019 roku za przeciętną pensję mogliśmy kupić 5868 kWh, o tyle w 2022 roku będziemy mogli nabyć jedynie 4721 kWh – to o niemal 20% mniej niż trzy lata temu. Z kolei za minimalną wypłatę kupimy w przyszłym roku już tylko 2446 kWh. To mniej niż ilość energii na jaką mógł sobie pozwolić Polak z przeciętną pensją pół wieku temu.”

Oto efekty unijnej polityki klimatycznej, Europejskiego Zielonego Ładu, na który zgodził się rząd PiS, który przed własnymi wyborcami pręży muskuły i głośno mówi o suwerenności, a gdy przychodzi co do czego, to ulega unijnej polityce.
Jako #Konfederacja stoimy na stanowisku, że Polska powinna wypowiedzieć unijny pakiet klimatyczny, odzyskać suwerenność energetyczną, a wobec obecnych horrenalnych podwyżek cen prądu natychmiast wprowadzić nasz projekt ustawy #PrądBezVAT, by w tym momencie już pomóc Polakom płacić niższe rachunki!