PiS nagłym przegłosowaniem ustawy #LexTVN próbuje desperacko odwrócić uwagę od szalejącej drożyzny, ogłoszonych ogromnych podwyżek za prąd i gaz, wprowadzania segregacji sanitarnej i kolejnych kompromitujących afer. - Konfederacja

PiS nagłym przegłosowaniem ustawy #LexTVN próbuje desperacko odwrócić uwagę od szalejącej drożyzny, ogłoszonych ogromnych podwyżek za prąd i gaz, wprowadzania segregacji sanitarnej i kolejnych kompromitujących afer. Ale zamiast histerycznych krzyków KO, Lewicy czy PSL nam udało się przemycić do tej ustawy poprawkę, którą nazwaliśmy #LexTVP i która pozbawi PiS władzy nad Telewizją Publiczną jeśli tylko prezydent Duda ją podpisze. Klasyczny szach-mat!

✅ Interia: “Jacek Kurski pożegna się z posadą? Zaskakująca poprawka Konfederacji przyjęta przez Sejm”
✅ Polsat News: “Poprawka Konfederacji przyjęta, szykują się zaskakujące zmiany w zarządzaniu państwowymi mediami”
✅ Onet: “Dni Kurskiego policzone? Sensacyjna poprawka w lex TVN!
✅ Fakt: “Konfederacja przechytrzyła PiS? Podczas głosowań przemyciła zaskakującą poprawkę”

“Już niedługo bez udziału opozycji nie będzie dało się wybrać prezesa TVP – to efekt poprawki Konfederacji do ustawy zwanej lex TVN, którą niespodziewanie uchwalił Sejm. To może oznaczać, że Jacek Kurski już za kilkanaście miesięcy pożegna się z posadą.

Zmiana uchwalona przez Sejm jest rzeczywiście fundamentalna, bo kasuje dotychczasową formę powoływania władz mediów publicznych.
Dziś np. prezesa TVP wybiera pięcioosobowa Rada Mediów Narodowych, w której większość ma PiS reprezentowane tam przez polityków tej partii. Na czele RMN stoi Krzysztof Czabański, były poseł i dobry znajomy Jarosława Kaczyńskiego.

To Rada stoi za wyborem Jacka Kurskiego, ale nie tylko. W jej rękach są narzędzia pozwalające na kontrolowanie wszystkich publicznych spółek medialnych w kraju: telewizji i radia, także w regionach.

To miałoby się teraz zmienić. Poprawka Konfederacji przewiduje, że członków zarządów państwowych spółek medialnych, w tym prezesa zarządu, powołuje i odwołuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Z kolei członków KRRiT wybierałby Sejm za zgodą Senatu. Teraz w izbie wyższej parlamentu większość ma opozycja. W praktyce oznaczałoby to, że bez zgody klubów opozycyjnych nie da się wybrać władz Telewizji Polskiej.” – Onet.pl