Zero socjalu dla Ukraińców! Tylko my to mówimy - Konfederacja

Zero socjalu dla Ukraińców! Tylko my to mówimy

Fragmenty wystąpienia Krzysztofa Bosaka we Wrocławiu podczas trasy Bosak & Mentzen NA ŻYWO. Po słowach “ZERO socjalu dla Ukraińców!” owacja była tak duża, że Krzysztof Bosak nie mógł mówić dalej.

O narzędziach mówiących, czyli o… niewolnikach

– Dziennikarze pytają nas: jak to, nie chcecie rządzić? Przecież trzeba rządzić, żeby zrealizować swój program! Jak wygląda rządzenie w tej chwili? Posłowie jak zombie, chodzą i głosują na komendę! Nie chcą rozmawiać w ogóle o polityce, bo są wykastrowani intelektualnie, wykastrowani politycznie. Są żywymi narzędziami!
Wiecie, jaka w starożytnej Grecji była definicja niewolnika? Mówiące narzędzie. Definicja niewolnika. Czy to nie są wszystko mówiące narzędzia?

Ci, którzy siedzą po lewej stronie od nas, w ławach PiS-owskich? Są! A ci, którzy siedzą po prawej stronie od nas, którzy zmieniają poglądy na komendę – Donald Tusk zadekretował, że już nie jesteśmy wolnorynkowi – i nagle nie są! Donald Tusk zadekretował, że wszyscy będą głosować za aborcją bez przyczyny, tam do któregoś tygodnia – i nagle są! I milkną. Co to są, ludzie bez poglądów? Ludzie bez godności? Zapisali się do partii centroprawicowej i prorynkowej, i zdroworozsądkowej, gdzie w konstytucji mieli wartości chrześcijańskie, obronę cywilizacji zachodniej – czy ktoś jeszcze w ogóle o tym pamięta? Takie słowa! A teraz nagle centrolewica.

Idę do debaty ekologicznej w poniedziałek i kto reprezentuje Koalicję Obywatelską? Przewodnicząca Zielonych! Co to są Zieloni? Przecież to są socjaliści, na lewo od Nowej Lewicy! Partia Razem to rozłam z Zielonych, pamiętajmy o tym! I co ta kobieta mówi? Mówi: redukcja emisji o 75%! Myślałem, że się przesłyszałem! Aż poprosiłem, żeby to powtórzyć. Nikt nie zareagował na to z innych polityków, nikt! Redukcja emisji o 75%. Unia robi 55% i wykańcza tym branże energochłonne. Wykańcza tym przemysł. A ona przychodzi, jak gdyby nigdy nic, redukcja emisji o 75%, czy budować elektrownię jądrową – nie wiadomo, elektromobilność na 100%, prąd będzie tylko z OZE, w ogóle nie ma problemu.

Nic nie ma problemu, wszystko się wydarzy samo. Koszty? Kto by tam liczył koszty. I to jest reprezentacja, w debacie o energetyce, Koalicji Obywatelskiej. I ciągle mamy w Polsce przedsiębiorców, którzy chcą na to coś głosować?! Przecież to jest kompletne nieporozumienie. Konfederacja jest w tej chwili jedyną partią, czy to się komuś podoba, czy nie, która broni w debacie racjonalności ekonomicznej.

To nie jest samochwalstwo, takie są fakty. To są fakty! Jest taka grupa w tej chwili, tzw. progresywnych ekonomistów, którzy wmawiają, że ekonomia już mało ma wspólnego z matematyką, że można państwo w nieskończoność zadłużać i z tego będzie tylko większy rozwój, a nie bankructwo, nie inflacja. My ciągle wierzymy, że jednak finanse mają dużo wspólnego z matematyką i pewne zasady można w jednym roku budżetowym obejść, można je obejść nawet w kilku latach, ale prędzej czy później przychodzą odłożone w czasie konsekwencje! Nie da się tego mechanizmu oszukać w żaden prosty sposób.

A tymczasem wszyscy zaczęli udawać, że wierzą, że już żadne reguły nie obowiązują! I teraz nas nazywają “populistami”? Kiedy my jedyni mówimy trudną prawdę, że budżet ma dwie strony, że finanse publiczne mają dwie strony, przychodową i rozchodową? To nie jest populizm. To my jesteśmy jedynymi, którzy mówią rzeczy trudne i przykre. To my jedyni głosowaliśmy w tej kadencji Sejmu przeciwko rozdawnictwu, przeciwko kolejnym pakietom socjalnym.

Jeszcze jeden obrazek z tych debat, na które chodzę. Od jakiegoś czasu Władysław Kosiniak-Kamysz, PSL, zaczęli się pozycjonować, gdzieś tak wyczuli, że na wsi nie mają specjalnie czego szukać, i zaczęli sobie szukać, że oni teraz będą partia prorynkowa i proprzedsiębiorcza. Maskę taką zaczęli zakładać. No ale patrzmy na głosowania! Głosują za różnymi programami socjalnymi, a krytykują inflację.
Siedzę w ławach poselskich, głosowanie nad członkami Rady Polityki Pieniężnej. I patrzę, bo przede mną siedzą PSL-owcy, przychodzi do głosowania nad kandydatem Lewicy, wystawili Standerskiego, szefa zaplecza legislacyjnego Lewicy w Sejmie, i wszyscy PSL-owcy wciskają zielony przycisk! Myślę, o co chodzi? Obok mnie również siedzi pani z PSL-u, patrzę, tak mają w instrukcji. Czyli partia, która się pozycjonuje jako prorynkowa, głosuje do Rady Polityki Pieniężnej, która wprost odpowiada za politykę monetarną i kwestię inflacji, za kandydatem Lewicy! Czy to w ogóle ma sens? Absolutnie! I tak to wygląda.

Cechą fundamentalną w tej chwili polskiej polityki jest to, że poza nami nikt za bardzo nie robi tego, co zapowiada. To nawet nie jest teatr, bo ci aktorzy nie starają się wiarygodnie odgrywać swoich ról! To jest jakaś po prostu maszyna losująca. Zależnie od tego, gdzie przyjdą, wylosują sobie poglądy i je wypowiadają. I nikt ich z tego nie rozlicza!

Zero socjalu dla Ukraińców
Konfederacja przedstawiła nową Piątkę Konfederacji. Szczególną uwagę Krzysztof Bosak w swoim wystąpieniu poświęcił piątemu punktowi – Zero socjalu dla Ukraińców:

– Piąty punkt, który dodajemy, który wydaje się, że powinien być oczywisty: ZERO specjalnego socjalu dla wszystkich z paszportami ukraińskimi.
Muszę to krótko rozwinąć, bo będą nas portretować jako wyjątkowo nietolerancyjnych, więc wyjaśnijmy pewne sprawy. Nie jesteśmy też za rozdymaniem socjalu dla Polaków.
I to nie oznacza, że jesteśmy ludźmi bez serca, albo że nie widzimy, że niektórzy są samodzielnie niezdolni do życia i potrzebują pomocy – nie! Jesteśmy przeciwni takiej filozofii, w której z całego społeczeństwa robi się pacjentów w szpitalu! Nie każdy obywatel potrzebuje pomocy, potrzebują bardzo nieliczni! Tak jest z Polakami.

Natomiast jeżeli chodzi o Ukraińców, to powiedzmy to: słuchajcie, zostały ustanowione specjalne ustawy, specjalne ustawy, które rozciągają wszystkie narzędzia polityki społecznej dostępnej dla Polaków nie tylko na uchodźców, ale na wszystkich z obcym paszportem – jednego konkretnego państwa, państwa ukraińskiego. To jest chore! To jest nienormalne. Tylko my głosowaliśmy przeciwko temu.
Te przepisy trzeba uchylić! Ta sprawa była objęta zmową poprawności politycznej. Kiedy rok temu wyszliśmy na konferencję prasową z prostym przekazem: “Pomoc tak, przywileje nie”, dziennikarze ostentacyjnie nie podeszli do konferencji prasowej. Nawet personel techniczny nie podszedł do kamer! Ostentacyjnie nie włączyli światła i przechwalali się tym, jak piętnują Konfederację za rzekomą wielką nietolerancję! Więc zapytam teraz, po roku, czy hasło “pomoc tak, przywileje nie”, jest naprawdę jakieś skrajnie nietolerancyjne? Czy może jest wyrazem normalności, który w tej chwili powtarzają wszystkie partie?

Mało kto w Polsce mówi o tym, że ustawy o pomocy Ukraińcom były kilkukrotnie nowelizowane, i nowelizowano je specjalnie po to, żeby przywilejami, które są należne dla obywateli Państwa Polskiego, objąć nie tylko tych, którzy wjechali tu z Ukrainy, ale także tych, którzy z paszportem ukraińskim wjechali z innych państw członkowskich Unii Europejskiej!

Rząd Morawieckiego, przy poparciu Platformy, Lewicy i PSL, i przy milczącej akceptacji posłów Szymona Hołowni, uruchomił licytację, pieniędzmi polskiego podatnika, o to, żeby ściągnąć tutaj jak najwięcej ludzi z obcym paszportem! To jest chore! Jeśli ktoś chce tutaj pracować, powinien mieć taką szansę, ale i tu powinniśmy być ostrożni, co do liczby. Natomiast nie możemy licytować się na pakiety socjalne z Niemcami, którzy są 10 razy bogatsi od nas! To jest chore! To trzeba wypowiedzieć i skończyć. I to zapowiadamy w tej nowej Piątce Konfederacji.

Tutaj mówimy o elementarnej roztropności i racjonalności gospodarczej w gospodarowaniu pieniędzmi Polaków. Tutaj musi być interes Polaków na pierwszym miejscu. Po pierwsze, Polacy w swoim własnym państwie – to nie jest radykalizm, to jest rozsądek, to jest roztropność, to jest umiar, to jest odpowiedzialność za przyszłe pokolenia. I my o to zadbamy!

My jako jedyni o to dbaliśmy w tej kadencji Sejmu! Bo wymagało pewnej odwagi zagłosować przeciwko źle skonstruowanym ustawom, przeciwko ustawom złym, szkodliwym, rozrzutnym – my jako jedyni tą odwagę mieliśmy. I teraz apel do Polaków. Tą naszą odwagę, tą naszą niepoprawność polityczną, to mówienie na rok wcześniej tego, do czego inni dochodzą zbyt późno – to trzeba nagrodzić! Trzeba dać więcej mandatów poselskich Konfederacji, żeby więcej złych ustaw było głosowanych “przeciw”. A tych, którzy głosowali za tym, trzeba ukarać!

Jeszcze raz to powtórzę, żeby się utrwaliło. Skróty są potrzebne, powtórzenia są potrzebne. Proste i niskie podatki, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, mieszkania i domy tańsze o 30% ze względu na zniesienie wszystkich niepotrzebnych regulacji i barier, ochrona gotówki w Konstytucji RP, inne państwa już to zrobiły, i zero socjalu specjalnie dla wszystkich z paszportami ukraińskimi. To są nasze proste postulaty! Tego chcemy i to zrealizujemy.

Komentarze (2)