Konfederacja przeciwko zakazowi sprzedaży aut spalinowych. Politycy zapraszają na protest zmotoryzowanych - Konfederacja

Konfederacja sprzeciwia się zakazowi sprzedaży aut spalinowych, który ogłosiła Unia Europejska. Politycy oskarżają rząd PiS o wyrażenie zgody na tego typu pomysły i zapowiadają swój stanowczy sprzeciw. Posłowie zaprosili również na protest zmotoryzowanych, który organizują w sobotę o 11:00 przed siedzibą Komisji Europejską.

8 czerwca Parlament Europejski opowiedział się za zmianą norm emisji CO2 i wprowadzeniem zerowej emisji dla nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych w 2035 roku. To część pakietu Fit for 55. Konsensus w tej sprawie wypracowały właśnie państwa członkowskie. Doszły do porozumienia w sprawie pakietu klimatycznego, zgadzając się na zakaz produkcji aut spalinowych od roku 2035. – Będziemy mieli problem polegający na tym, że każdy kto chciałby kupić nowy samochód, musiałby kupić elektryczny, no chyba, że stać nas na Lamborghini, Ferrari czy Maserati. (…) Te marki nie zostały objęte zakazem produkcji, czyli Unia Europejska zaplanowała, że samochody spalinowe będą luksusem, bo luksusem będzie jeżdżenie na benzynie. – powiedział poseł Artur Dziambor.

Poseł Konfederacji zaprosił na protest organizowany przez jego ugrupowanie. W sobotę 9 lipca o godzinie 11:00 pod Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej odbędzie się manifestacja w obronie zmotoryzowanych. – To będzie protest samochodowy, rowerowy, motorowerowy, pieszy. Wspólnie pokażemy co sądzimy o tak beznadziejnych pomysłach Unii Europejskiej. – dodał polityk.

Mateusz Morawiecki zgodził się na cel redukcyjny ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku. Mógł to zawetować na szczycie Rady Europejskiej, ale tego nie zrobił. – Rząd Morawieckiego, rząd PiSu, to rząd, który godzi się na kolejne, fatalne kroki polityki klimatycznej Unii Europejskiej. – powiedział Robert Winnicki.

Lider Ruchu Narodowego przypomniał, że w 2023 roku ma zostać wprowadzony system opłat za korzystanie ze wszystkich nowych autostrad i dróg ekspresowych. Do 2025 roku ustanowienie w największych miastach stref wyłącznie dla pojazdów niskoemisyjnych. – Konfederacja jako jedyna mówi nie. Odrzućmy to wariactwo, obrońmy możliwość Polaków poruszania się autami spalinowymi.