"Sukcesy" polskiej dyplomacji z ostatnich dni. - Konfederacja

“Sukcesy” polskiej dyplomacji z ostatnich dni.

“Sukcesy” polskiej dyplomacji z ostatnich dni…

❌ USA dają zielone światło dla Nord Stream 2
Prezydent USA, Joe Biden, odstąpił od sankcji wobec spółki Nord Stream 2 AG i jej niemieckiego szefa, Matthiasa Warniga. Administracja Bidena stwierdziła, że sankcje „miałyby negatywny wpływ na relacje Stanów Zjednoczonych z Niemcami, Unią Europejską i innymi europejskimi sojusznikami i partnerami”. Tym samym USA dają zielone światło dla projektu szkodliwego dla Polski.

❌ TSUE wydaje postanowienie o zamknięciu polskiej kopalni Turów
TSUE na wniosek Czech nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów, która zabezpiecza w prąd ok. 3 miliony Polaków i stanowi 8% mocy w krajowym systemie produkcji energii elektrycznej. Jako #Konfederacja wezwaliśmy rząd Mateusza Morawieckiego do uznania wyroku TSUE za nieobowiązujący Rzeczpospolitą Polską oraz do kontynuowania wydobycia węgla i produkcji energii elektrycznej w kopalni oraz elektrowni Turów!

❌ Czechy żądają dla Polski kary 5 mln euro za każdy dzień działania kopalni Turów
To całkowita kompromitacja rządu i jedna wielka tragifarsa. Premier Morawiecki najpierw robił dobrą minę do złej gry i okłamał Polaków, że dogadał się z czeskim rządem, by wycofali skargę do TSUE. Teraz okazuje się, że Czechy nie tylko nie wycofują skargi, ale wręcz wnioskują o karę finansową dla Polski!

❌ Dania blokuje budowę gazociągu Baltic Pipe
Jeśli realizacja Baltic Pipe po stronie duńskiej opóźni się wskutek administracyjnych trudności, Polska może zostać zmuszona do negocjacji z Gazpromem w sprawie dostaw gazu. Kopenhaga nieoczekiwanie zablokowała strategiczną inwestycję w obawie o los myszy i nietoperzy.
Tym samym pod znakiem zapytania może stanąć zapowiadane na koniec 2022 r. sfinalizowanie polskiego projektu dywersyfikacji dostaw gazu. Miało nim być całkowite odejście od dostaw z Rosji na rzecz m.in. LNG z USA i gazu z Norwegii, który płynąłby Baltic Pipe do Polski przez Danię już od jesieni 2022 r.

❌ Australijska spółka pozywa Polskę i chce 4,2 mld zł odszkodowania
Australijska spółka wydobywcza Praire Mining składa pozew przeciwko Polce i domaga się 806 mln funtów brytyjskich odszkodowania (4,2 mld zł). Zarzucają naszemu krajowi naruszenie zobowiązań i blokowanie rozwoju należących do spółki kopalni w Polsce.