Interwencja poselska posłów Witolda Tumanowicza i Grzegorza Płaczka w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, 7 marca 2024 r. Konferencja prasowa pod siedzibą MSWiA.
Witold Tumanowicz:
– Dzisiaj jesteśmy z interwencją poselską w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w związku ze skandalicznymi wydarzeniami spod Sejmu z 6 marca. Policja użyła gazu oraz środków przymusu bezpośredniego na spokojny tłum. Na spokojnych protestujących rolników, którzy walczą o swój byt i swoich rodzin. Którzy są tłamszeni regulacjami unijnymi, tłamszeni nieuczciwą konkurencją zza wschodniej granicy. To wszystko jest pokłosiem polityki zarówno ośmiu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości, jak też i obecnego rządu, który nic w tej sprawie nie robi. Jak widać, tak naprawdę tylko mami rolników i chce odwrócić uwagę od istoty problemu.
Jesteśmy dzisiaj z interwencją, żeby dowiedzieć się, kto odpowiada za te skandaliczne zachowania policji. Mamy przecież nagrania, w których to policja rzuca… kostkę brukową w tłum. Jest to niedopuszczalna sytuacja, która z naszej perspektywy nosi znamiona po prostu zwykłej prowokacji policyjnej. Takie obrazki widzieliśmy już przy okazji pierwszych Marszów Niepodległości. Zresztą dokładnie ten sam rząd napuszczał na patriotów policję, pałki, gaz. To wszystko obserwowaliśmy. Jak widać minister Kierwiński wziął korepetycje od ministra Sienkiewicza i chyba używa dokładnie tej samej taktyki, którą znamy właśnie z tych lat, w których Marsze Niepodległości były atakowane przez policję.
Grzegorz Płaczek:
– Wielu posłów wczoraj z mównicy sejmowej mówiło, że winnych należy rozliczyć. Zarówno tych, którzy byli po jednej, jak i po drugiej stronie protestującej. W związku z tym nie czekamy dłużej. Składamy dzisiaj interwencję korzystając z przysługującego nam prawa w oparciu o ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora.
Żądamy wydania dokumentacji oraz wskazania:
• Kto odpowiadał za zabezpieczenie terenu pod Sejmem RP w dniu zgromadzenia?
• Kto i dlaczego wydał rozkazy użycia środków przymusu bezpośredniego wobec protestujących?
• Kto, dlaczego i w jakim trybie rozwiązał zgromadzenie?
• Dlaczego została przyjęta przez policję taktyka eskalacji wobec protestujących?
• Dlaczego użyto środków przymusu bezpośredniego wobec posłów na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej?
• Czy i jakie konsekwencje służbowe poniosą osoby odpowiedzialne za działania wobec protestujących rolników?
• Dlaczego funkcjonariusze policji rzucali różnymi przedmiotami przypominającymi petardy i kamienie w protestujących, co ujawniły liczne nagrania z zajścia i wreszcie w jakim celu i na podstawie czyjego rozkazu Policja wkroczyła w grupę protestujących rolników?
Żądamy odpowiedzi na piśmie.