Anna Bryłka – poseł do Parlamentu Europejskiego
Komisja Europejska sama pozbawiła się kontroli kontyngentów na wołowinę z krajów Mercosur, a umowa wchodzi tymczasowo [de facto już nie do zatrzymania] 1 maja 2026.
1️⃣ 20 kwietnia Komisja przyjęła rozporządzenie wykonawcze pozwalające krajom Mercosur na rozdzielenie kontyngentów między eksporterów według własnych zasad: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=OJ:L_202600888
– Po pierwsze: nowe przepisy pozwalają krajom Mercosur samodzielnie decydować, jak podzielą między siebie przyznany przez Unię Europejską limit eksportu wołowiny. Unia nie rozdziela tego między konkretne kraje – robią to oni sami.
– Po drugie: to właśnie te państwa będą decydować, które firmy u nich dostaną możliwość eksportu w ramach tych limitów. Czyli w praktyce: system kontroli leży po stronie krajów eksportujących, nie UE.
– Po trzecie: żeby mięso weszło na rynek UE na preferencyjnych warunkach, musi mieć tzw. świadectwo pochodzenia. Problem w tym, że to świadectwo również wystawiają same sobie państwa Mercosur, a nie instytucje unijne. UE opiera się więc na deklaracjach strony eksportującej.
– Mechanizm zarządzania kwotami, który dotychczas pozostawał martwym punktem w debacie ratyfikacyjnej, może stać się przedmiotem sporu, bo to samodzielna decyzja KE.
2️⃣ Już dziś istnieje tzw. kontyngent „Hilton” – limit importu wysokiej jakości wołowiny, który wynosi ponad 66 tysięcy ton rocznie. Do tej pory był on objęty cłem na poziomie 20%. W ramach umowy UE–Mercosur ten sam import ma stać się bezcłowy.
3️⃣ Polski rząd miał wiele tygodni żeby złożyć skargę do TSUE na Decyzję Rady z 9 stycznia o tymczasowym stosowaniu umowy UE-Mercosur. Dzisiaj przedstawiciele rządu nie wiedzą co skarżą, a nawet uważają, że umowa jest korzystna.
4️⃣ Parlament Europejski skierował sprawę umowa do Trybunału Sprawiedliwości UE w celu oceny legalności umowy – która jednak będzie stosowana tymczasowo od 1 maja. Proces ratyfikacji w Parlamencie Europejskim nastąpi później – i nie jest to przesądzony wynik.
Komisja Europejska sama pozbawiła się kontroli kontyngentów na wołowinę z krajów Mercosur, a umowa wchodzi tymczasowo [de facto już nie do zatrzymania] 1 maja 2026.
— Anna Bryłka (@annabrylka) April 28, 2026
1. 20 kwietnia Komisja przyjęła rozporządzenie wykonawcze pozwalające krajom #Mercosur na rozdzielenie…
