Konfederacja chce zniesienia podatków na węgiel. Politycy zaprezentowali ustawę „Tani Węgiel”

Konfederacja zaprezentowała w Sejmie ustawę „Tani Węgiel”, której głównym założeniem jest zniesienie podatków na węgiel: VAT, CIT i akcyzy. Politycy zapowiadają, że w ten sposób statystyczny Polak, który pali węglem, zaoszczędzi kilkaset złotych. Takie rozwiązania w ich przekonaniu są niezwykle konieczne, ponieważ ceny węgla drastycznie rosną.

Najważniejszym, palącym problemem polskich rodzin. jest drożyzna, inflacja, są galopujące, rosnące koszty życia. – powiedział poseł Robert Winnicki. – Wiele osób zastanawia się już teraz co będzie w zimę, jak ogrzać mieszkanie. – dodał poseł.

Ceny paliw, prądu, węgla to jest jeden z zasadniczych nośników inflacji. Dlatego Konfederacja prezentuję ustawę „Tani Węgiel”. Zakłada ona zniesienie VAT na węgiel, obłożenia podatkiem CIT produkcji węgla i akcyzy na węgiel opałowy. To oszczędność ok. kilkuset złotych. (…) Ta ustawa mówi o tym, jak zostawić więcej pieniędzy w kieszeniach Polaków. – dodał Winnicki.

1000 kg węgla to 23,8 GJ, a opłata akcyzowa za 1 GJ wynosi 1.28zł, czyli na jedną tonę węgla nakłada się 30,46 zł akcyzy. Na ostatni tydzień marca 2022 roku średnia cena węgla za orzech 1 klasy – 1771 złotych za tonę, a średnia cena ekogroszku za tonę – 1980 złotych.

Autor ustaw, Jakub Kalus z biura prawnego Konfederacji: Nasza ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Polaków. Likwiduje trzy podatki, którymi obłożony jest polski węgiel. Rządy PiS szły w drugą stronę, ponieważ VAT i akcyza były podwyższane.

PROJEKT USTAWY

CAŁOŚĆ KONFERENCJI