Konfederacja chce referendum w sprawie unijnych podatków. Posłowie interweniują w Kancelarii Premiera - Konfederacja

Konfederacja chce referendum w sprawie unijnych podatków. Posłowie interweniują w Kancelarii Premiera

We wtorek odbywa się w posiedzenie Rady Unii Europejskiej z udziałem ministrów finansów państw członkowskich. Jednym z punktów obrad mają być tzw. zasoby własne UE, czyli unijne podatki. Nie wiemy, jakie stanowisko w tej sprawie ma Polski rząd, ale Konfederacja obawia się, że PiS zaakceptuje nowe obciążenia. Politycy domagają się weta, proponują rozpisanie referendum i interweniują w Kancelarii Premiera. 

Posłowie Konfederacji przygotowali interwencję poselską w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, by poznać stanowisko polskiego rządu przed wtorkowym szczytem Rady UE oraz szczegóły dotyczące wprowadzania w Polsce nowych unijnych podatków. “Chcemy wiedzieć, jakie stanowisko ma rząd w sprawie nowych unijnych podatków zajmie na tym szczycie. Chcemy poznać wszystkie szczegóły w sprawie nowych obciążeń z Brukseli.” – powiedział Robert Winnicki.

“Od 2020 roku stoimy na stanowisku, że Fundusz Odbudowy jak i Krajowy Plan Odbudowy to pułapka. Dzisiaj po ponad dwóch i pół roku w Polsce nie ma pieniędzy z tych funduszów, natomiast musimy płacić podatki i uczestniczyć w spłacaniu euro-długu.”

“Żądamy weta w sprawie nowych zasobów własnych (podatków) zaproponowanych przez Komisję Europejską.” – zaznaczył lider Ruchu Narodowego.

Konfederacja proponuje referendum.

Sławomir Mentzen przedstawił propozycję Konfederacji dotyczącą rozpisania referendum w sprawie przyjmowania nowych obciążeń nakładanych przez Brukselę. Jego zdaniem dzisiejszej decyzje UE nie są tym, na co liczyli Polacy wchodząc w jej struktury 18 lat temu. “Polacy w referendum akcesyjnym w 2004 roku zgodzili się na wejście do Unii Europejskiej, która była oparta o swobodę przepływu ludzi, kapitału, usług oraz dóbr. W zamian za to, że otworzyliśmy rynek dla globalnych korporacji, miał do nas popłynąć strumień pieniędzy. Polacy nie zgadzali się na UE, która będzie nakładała nowe podatki, zaciągała wspólny dług i nawet nie przekazywała pieniędzy.

Prezes Nowej Nadziei twierdzi, że polski rząd oddaje wszystkie kompetencje, których domaga się Komisja Europejska, nie domagając się niczego w zamian. “To już nie jest handel, czy kupczenie suwerennością. To jest oddawanie suwerenności za darmo. (…) Idzie to w niepokojącym kierunku i warto zapytać Polaków, czy właśnie o to im chodziło, dlatego proponujemy rozpisanie referendum.”

W ramach proponowanego referendum, konfederaci wskazują dwa pytania:

  1. Czy zgadzasz się na to, żeby Unia Europejska nakładała nowe podatki?

  2. Czy zgadzasz się na powiększenie zasobów własnych Unii Europejskiej, oraz dalsze rozszerzanie kompetencji Unii Europejskiej?

“Zgodnie z artykułem 217 Konstytucji RP, podatki w Polsce nakładane są drogą ustawy, a nie drogą decyzji rady, której nikt nie zna.” – zaznaczył Mentzen.