Konfederacja protestuje przeciwko nowemu wiceministrowi MSZ Ukrainy.

21 November 2022
Posted in Aktualności
21 November 2022 tgrabarczyk
Andrij Melnyk został powołany na stanowisko wiceministra spraw zagranicznych Ukrainy. To kontrowersyjna decyzja zważywszy na pro-banderowskie i antypolskie wypowiedzi tego polityka. Przedstawiciele Konfederacji zorganizowali w tej sprawie konferencję prasową w sejmie, na której wyrazili swoje niezadowolenie z tej nominacji. “
Poseł Konfederacji, Krystian Kamiński, który reprezentuje to ugrupowanie w Komisji Spraw Zagranicznych, powiedział, że Andrij Melnyk jest antypolskim politykiem i nigdy nie powinien zostać mianowany na zastępcę szefa ukraińskiego MSZ. “Melnyk to polityk jawnie antypolski. Uważamy, że to policzek dla państwa polskiego. Ukraina powinna zważać, na to, jak w stosunku do nas się zachowuje.”
“Według Andrija Melnyka, nowego wiceministra sprawa zagranicznych Ukrainy, bandera był bohaterem.” – dodał poseł.
Przedstawiciele Konfederacji szybko zaczęli komentować wybór Melnyka na wiceszefa ukraińskiego MSZ. Pod postami na Twitterze pojawiły się komentarze samego zainteresowanego, który wyśmiewał krytykę pod swoich adresem i zarzuty o pro-banderowskie poglądy.
Konfederacja chce podmiotowych stosunków z Ukrainą.
Politycy przypomnieli, że w programie Konfederacji “Po Stronie Polski” ugrupowanie postuluje utrzymywanie partnerskich i podmiotowych stosunków z Ukrainą. Warunkiem do tego jest asertywna postawa polskiego rządu wobec władz w Kijowie i jasne artykułowanie własnych potrzeb. “Od zawsze podkreślamy potrzebę budowania partnerskich relacji z Ukrainą na zasadach podmiotowych, a nie przedmiotowych.” – powiedział Witold Stoch. “Istotnym punktem relacji polsko-ukraińskich jest polityka historyczna. Ukraina powinna odrzucić kult Stepana Bandery i uznać rzeź wołyńską za ludobójstwo.”