Sposób Konfederacji na walkę z inflacją: radykalna obniżka podatków i cięcia wydatków socjalnych - Konfederacja

Według danych GUS inflacja za październik wyniosła 17,9 proc. To kolejny rekord i nic nie zapowiada, że trend się odwróci. Wysokie ceny, zwłaszcza energii, dobijają kolejne przedsiębiorstwa. Właściciele lokali gastronomicznych ogłaszają zakończenie swoich biznesów mediach społecznościowych. Głos zabierają politycy Konfederacji, którzy wskazują jednoznacznie na winnych obecnej sytuacji i proponują swoje rozwiązania.

Według raportu Ministerstwa Rozwoju i Technologii w pierwszym półroczu 2022 roku przedsiębiorcy zawiesili ponad 161,1 tys. firm, a zamknęli – 104,3 tys. To niemal o 29 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Małe i średnie firmy padają pod naciskiem olbrzymich rachunków za energię. Tak było chociażby w przypadku Burger Store, burgerowni z Rzeszowa. Jej właściciel napisał: „9 urodzin nie będzie. Kilka dni temu dostaliśmy rachunek za prąd, który nie wynosił jak zwykle 4000-5000 zł, a 21000 zł i niestety nie był to błąd. Dlatego dzisiaj wieczorem gasimy światło i się z Wami żegnamy. Nasz lokal od jutra będzie do wynajęcia.”

“Czary prezesa Glapińskiego nie działają, a dramaty w polskich domach są i może być ich coraz więcej – za to winę ponosi rząd Mateusza Morawieckiego i Jarosław Kaczyński.” – powiedział poseł Michał Urbaniak z Koła Poselskiego Konfederacja.

Z danych firmy Cofance wynika, że niewypłacalność spółek wzrosła o 5 proc. w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku. Co więcej liczba sądowych postanowień w sprawie niewypłacalności wzrosła aż o 22,5 proc. W ostatnim czasie sądy wydały decyzje w sprawie upadłości i restrukturyzacji 767 polskich firm. Najgorzej jest w branży budowlanej, transportowej, handlu oraz usługach.

“To jest inflacja PiS. To jest inflacja Morawieckiego i Glapińskiego. To jest inflacja dodruku pieniądza, rozdawnictwa pieniędzy, podwyżek podatków. Rosła przed wojną na Ukrainie i będzie rosnąć dalej, dopóki rosną nami ci ekonomiczni anaflabeci.” – stwierdził Tomasz Grabarczyk, dyrektor biura prasowego Konfederacji.

“Daniel Obajtek może chwalić się tym, że tworzy największy koncern w Europie Środkowej, ale w tym samym czasie radni PiS nasyłają na emerytkę, która handluje skarpetami na rynku w Toruniu straż miejską i Inspekcję Celno-Skarbową. To jest podejście tych ludzi do przedsiębiorców.”

Konfederacja od lat ma w swoim programie radykalne cięcia w wydatkach socjalnych oraz obniżkę podatków. Politycy uważają, że jest to teraz najlepszy kierunek polityki ekonomicznej państwa, który powinien zostać przyjęty. Ich zdaniem nie stanie się to pod rządami PiS, ponieważ ta partia upatruje swoje szanse w następnych wyborach w rozdawnictwie pieniędzy.

“Wyjście jest tylko jedno – odwrócenie polityki ekonomicznej tego rządu. Radykalna obniżka podatków, cięcie wydatków socjalnych. Nie ma teraz smacznego lekarstwa, które spowoduje, że z dnia na dzień odwrócimy sytuację. Ale jest lekarstwo jedynie słuszne – walka o polskich przedsiębiorców. (…) Takie rozwiązania prezentują jedynie politycy Konfederacji.”