Prezentujemy projekt ustawy "Drewno opałowe bez VAT" - Konfederacja

Prezentujemy projekt ustawy “Drewno opałowe bez VAT”

Polski przemysł drzewny popadł w poważny kryzys. “W zeszłym roku ceny drewna wzrosły w Polsce o 60 proc., a w Unii Europejskiej – zaledwie o 27 proc. Szacujemy, że wzrost kosztów w 2022 r. wyniesie między 80 a 100 proc.” – to słyszymy od przedstawicieli tej branży. Mamy obecnie najdroższy surowiec w Europie. 2 lata temu popularne drewno sosnowe kosztowało ok. 280 zł za m3. Dzisiaj na aukcjach otwartych potrafi kosztować 450-500 zł.

Wysokie ceny drewna prowadzą do pogorszenia koniunktury polskich firm meblarskich. Firma Fakro (drzwi i okna) ograniczyła pracę do 4 dni w tygodniu przez brak zamówień. “Władza doprowadza swoimi działaniami do upadku całego sektora” – powiedział Jakub Kulesza.

Konfederacja przygotowała ustawę.

W lipcu 2020 rząd PiS wprowadził najwyższą, 23% stawkę VAT na drewno opałowe. Stawka wzrosła z preferencyjnych 8%, a dla klientów indywidualnych oznaczało to podwyżkę ceny np. drewna kominkowego o 15%. W lipcu 2022 roku, wiedząc, że nadchodzi ogromny kryzys energetyczny, Ministerstwo Finansów odmówiło obniżenia VAT na drewno opałowe.

Politycy Konfederacji zaprezentowali projekt ustawy, który ich zdaniem skutecznie obniży ceny drewna opałowego. Chodzi o “Drewno opałowe bez VAT”, czyli projekt obniżający VAT na ten surowiec z 23% do 0%.

Konfederacja spełnia oczekiwania Polaków zakresie taniej energii. Po projektach “Tanie Paliwo”, “Tani Węgiel” i “Prąd bez VAT” przedstawiamy projekt ustawy obniżający stawkę VAT na drewno opałowe z 23% do 0%. Ta obniżka podatków pomoże zwłaszcza najbiedniejszym Polakom.” – stwierdził autor ustawy, Witold Stoch.

ustawa “Drewno opałowe bez VAT”