Konfederacja chce dołączenia Polski do Nuclear Sharing - Konfederacja

Konfederacja chce dołączenia Polski do Nuclear Sharing

Konfederacja popiera dołączenie Polski do programu Nuclear Sharing. Politycy tego ugrupowania zaznaczają, że od dawna głoszą ten postulat i nie widzą poważniejszych działań rządu w tej sprawie. „Na każdym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego powtarzałem, by Polska zechciała dołączyć do programu Nuclear Sharing. Zawsze słyszeliśmy, że nic takie nie będzie miało miejsce, bo jest to niepotrzebne.”

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska zaczęła rozmawiać na temat dołączenia do systemu Nuclear Sharing, co prezesa Jarosław Kaczyński skomentował tak: „Ta sprawa stała wielokrotnie w rozmowach. Stawiałem to ja i odpowiedź amerykańska, pośrednio, ale nie była pozytywna. Jeżeli pan prezydent ma wiedzę, że droga jest otwarta, to całkowicie to popieram. Uważam, że byłoby to bardzo dobre rozwiązanie.”

„Niestety wypowiedzi najważniejszych osób w państwie świadczą o tym, że albo Kaczyński kłamie, albo nie panuje nad sytuacją.” – stwierdził przewodniczący koła poselskiego Konfederacji, Jakub Kulesza.

Arsenał nuklearny w ramach NATO posiadają Stany Zjednoczone, Wlk. Brytania i Francja. Korzystać z niej mogą Niemcy, Włochy, Belgia i Holandia.

Konfederaci przypominają, że sami od dawna apelują o włączenie Polski w system użytkowania broni nuklearnej. „Na każdym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego powtarzałem, by Polska zechciała dołączyć do programu Nuclear Sharing. Zawsze słyszeliśmy, że nic takie nie będzie miało miejsce, bo jest to niepotrzebne.” Kulesza przypomniał stanowisko prezesa PiS z marca 2022 roku, który powiedział wprost, że Polska nie będzie stała się o broń nuklearną: „Żeby było jasne, nie chodzi o broń nuklearną. O taką nie mamy zamiaru się ubiegać.”

„Jarosław Kaczyński albo zmienił zdanie, albo przyznał się do kłamstwa. Pytanie, czy 3 marca Kaczyński kłamał, czy po prostu nie miał takiej wiedzy i nawet jako wicepremier ds. bezpieczeństwa nie miał kontroli nad bezpieczeństwem Polski.”

„Uczestnictwo Polski w programie Nuclear Sharing leży głęboko w polskiej racji stanu. Ten postulat od dawna stawia Konfederacja.” – powiedział poseł Krzysztof Bosak. „Ta kwestia powinna stać się przedmiotem porozumienia ponad podziałami politycznymi.”