Konfederacja chce Trybunału Stanu dla Anny Fotygi! - Konfederacja

Konfederacja chce Trybunału Stanu dla Anny Fotygi!

Konfederacja apeluje o Trybunał Stanu dla Anny Fotygi. Poseł Jakub Kulesza przedstawił taki wniosek z mównicy sejmowej, argumentując to tym, że Anna Fotyga pełniąc funkcję ministra spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego stwierdziła, że Polska zrzekła się reparacji wojennych od Niemiec. „Tak ogromnych strat nie spowodowały słowa żadnego innego urzędnika.”

Anna Fotyga odpowiedziała wicemarszałkowi sejmu, Januszowi Dobroszowi, na skierowaną do niej interpelację poselską. Ówczesna szefowa MSZ stwierdziła w nim, że Polska zrzekła się reparacji wojennych od Republiki Federalnej Niemiec. “Stanowisko polskiej doktryny prawa międzynarodowego w przeważającej mierze jest jednoznaczne i nie pozostawia wątpliwości co do faktu zrzeczenia się przez Polskę reparacji od Niemiec (…) W latach późniejszych rząd polski wielokrotnie stwierdzał, że problem realizacji uprawnień reparacyjnych Polski od Niemiec jest zamknięty” – czytamy w odpowiedzi minister Anny Fotygi.

„Tak ogromnych strat nie spowodowały słowa żadnego innego urzędnika.” – stwierdził Jakub Kulesza.

Konfederacja przygotowała wniosek o Trybunał Stanu, twierdząc, że Anna Fotyga sprzeciwiła się podstawowemu interesowi Rzeczypospolitej. Według polityków warty podkreślenia jest fakt, że była ona ministrem w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, który aktywnie bierze udział w promowaniu tematu reparacji wojennych.

Składamy ten wniosek na podstawie art. 198 pkt. 1 Konstytucji RP, który pozwala na postawienie w stan oskarżenia przed Trybunałem Stanu ministrów, a Anna Fotyga była ministrem.”

Wniosek o Trybunał Stanu musi podpisać 140 posłów, dlatego Konfederacja zapowiada zbiórkę podpisów wśród polityków innych klubów. „Oczekujemy od przedstawicieli wszystkich ugrupowań, by ten wniosek poparli. Kto tego podpisu nie złoży, oznacza, że nie domaga się reparacji wojennych od Niemiec.”

Konfederacja zapowiada poparcie uchwały PiS ws. reparacji wojennych od Niemiec oraz uchwały PO ws. reparacji od Niemiec i Rosji.