100 tys. ton węgla z Ukrainy. Konfederacja: To 1/50 tego co potrzebujemy! - Konfederacja

100 tys. ton węgla z Ukrainy. Konfederacja: To 1/50 tego co potrzebujemy!

Polska zakupi we wrześniu od Ukrainy 100 tys. ton węgla. Takie informacje płyną z polskiej i ukraińskiej strony. “Ukraina jest gotowa, by rozpatrzyć możliwość wprowadzenia kwot eksportowych węgla do Polski” – oświadczył w sobotę ukraiński premier Denys Szmyhal. PiS twierdzi, że ma w tej sprawie zapewnienie ze strony prezydenta Zełenskiego. Konfederacja uważa, że jest to kolejny sukces pod propagandę rządu, a 100 tys. ton węgla stanowi 1/50 zapotrzebowania.

“Patrząc na nasze zapotrzebowanie, jest to 1/50 tego, co potrzebujemy.” – powiedział poseł Jakub Kulesza na obiecane 100 tys. ton węgla ze strony ukraińskiej. “PiS robi z tego kolejny propagandowy sukces. Nie rozwiąże to naszych problemów niedoboru i cen węgla. Te problemy należało rozwiązać wtedy, kiedy rząd dostawał informacje, że będą niedobory. Wtedy, gdy rząd przed całą UE wprowadzał embargo na rosyjski węgiel.”

Od stycznia do maja 2022 roku Polska wysłała na Ukrainę 431 tys. ton. Teraz 100 tys. ton ma trafić do Polski. Konfederacja nazywa to słabym interesem.

“PiS pokpił sprawę dotyczącą węgla już wiele miesięcy temu. Nie ma dobrego rozwiązania, co w tej sytuacji zrobić.” – stwierdził poseł Michał Urbaniak. “My już kilka miesięcy temu w ramach Pakietu Bezpieczeństwa Energetycznego mówiliśmy, że należałoby zatrzymać eksport węgla z Polski. W sytuacji, w której Polacy nie mają czym ogrzać swoich domów, rząd pozwala, żeby węgiel z Polski w wielkich ilościach wyjeżdżał.”

“Polacy mogą czuć się dzisiaj oszukani przez rząd Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego w kwestii bezpieczeństwa energetycznego.”