Konfederacja postuluje likwidację podatku Belki - Konfederacja

Konfederacja postuluje likwidację podatku Belki

Konfederacja postuluje likwidację podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. Politycy uważają, że będzie to dobry impuls anty-inflacyjny, który spowoduje ściągnięcie nadmiarowej ilości pieniędzy z rynku.

Polacy w szybkim tempie zmieniają strukturę swoich oszczędności. W czerwcu wartość lokat podskoczyła o rekordowe 23,7 mld zł, a wartość rachunków bieżących stopniała o 23 mld zł. To zwiastuje wyhamowanie konsumpcji, czyli ściągnięcie z rynku nadmiaru pieniądza, a to przyczyni się w dłuższej perspektywie do ograniczenia inflacji.”

Robert Winnicki z Konfederacji powiedział, że likwidacja podatku Belki mogłaby stać się jeszcze większą zachętą do oszczędzania, czyli ściąganiu pieniądza z rynku. „Mało osób pamięta, że kilkanaście lat temu do polskiego systemu prawnego został wprowadzony tzw.  podatek Belki (od zysków kapitałowych). W obecnej sytuacji ten podatek pożera cały czas miliardy złotych (3,7 miliarda złotych w 2020 roku). To jest dużo jeśli chodzi o kieszenie Polaków, ale niewiele jeśli chodzi o budżet państwa. Dlatego postulujemy jego likwidację.

„To jest pomysł, który idzie w kontrze do pomysłów rządu. Ma on zachęcić Polaków do oszczędzania, by pieniądze były ściągane z rynku.” – stwierdził obecny na konferencji Konfederacji w Sejmie Karol Pęczek z Partii KORWiN.

Zdaniem Konfederacji wszystkie działania PiS-u są działaniami pro-inflacyjnymi. Świadczy o tym dodruk pieniądza na tarcze antykryzysowe, które był jedną z podstawowych przyczyn napędzających inflację. Ostatnio rząd zdecydował się również na wypłatę 14 emerytury oraz dodatków do węgla, co poparło większość partii opozycyjnych. Wszystkie te projekty przerzucą się na późniejszy wzrost cen. Jedynym ugrupowaniem przeciwnym każdemu z tych pomysłów była Konfederacja.