Żądamy wyjaśnień od premiera w sprawie kryzysu węglowego! - Konfederacja

Żądamy wyjaśnień od premiera w sprawie kryzysu węglowego!

Konfederacja żąda od premiera Mateusza Morawieckiego wyjaśnień w sprawie kryzysu węglowego, który zaistniał w Polsce. Politycy uważają, że winę za olbrzymie niedobory węgla ponosi rząd PiS – Polska leży na czarnym złocie, ale rządy PiS doprowadziłyby nawet do tego, że na Saharze zabrakłoby piasku.

Przewodniczący Koła Poselskiego Konfederacja, Jakub Kulesza – Żądamy wyjaśnień od premiera w sprawie kryzysu węglowego.

,,Niespełna dwa miesiące temu wicepremier polskiego rządu powiedział, że węgla nie zabraknie. Te słowa wypowiedział Jacek Sasin, więc każdy wiedział, że węgla zabraknie. (…) Teraz stoimy przed dramatem niedoboru węgla. Wiemy już, że w tym roku może zabraknąć od 3 do 4 milionów węgla.”

Poseł Konfederacji odniósł się do słów premiera o potrzebie ocieplania domów w sezonie wakacyjnym – Jest to rada bezczelna, nieprzystająca do potrzeb Polaków. – powiedział Kulesza.

Premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję nakazującą spółkom skarbu państwa pilny zakup łącznie 4,5 mln ton węgla, który ma być wykorzystywany przez gospodarstwa domowe. Spółki mają szukać węgla na całym świecie, np. w Kolumbii i Indonezji. Od ekspertów i przedstawicieli spółek wiemy już, że to zadanie niemożliwe. Zbyt mała ilość czasu oraz ograniczona przepustowość portów morskich i kłopoty z transportem kolejowym.

Przez ostatnie lata wszystkie rządy likwidowały polskie górnictwo nie zważając na to, że odbije się to na portfelach Polaków. – powiedział sekretarz Ruchu Narodowego, Jakub Kalus. – Polska leży na czarnym złocie, ale rządy PiS doprowadziłyby nawet do tego, że na Saharze zabrakłoby piasku.

Tylko Konfederacja zaproponowała realną alternatywę, czyli ustawę ,,Tani Węgiel”. – powiedział Kalus. Projekt Konfederacji opiera się na zmniejszeniu opodatkowania węgla, co oznaczałoby spadek cen węgla dla wszystkich.