PiS chce dopłat do węgla. Konfederacja proponuje zmniejszenie podatków - Konfederacja

PiS chce dopłat do węgla. Konfederacja proponuje zmniejszenie podatków

Do Sejmu trafił projekt ustawy o dopłatach do węgla, który przewiduje 3 mld złotych na rekompensaty dla sprzedawców węgla po regulowanej cenie. Projekt przewiduje rekompensaty dla sprzedawców za sprzedaż po cenie nie wyższej niż 966,60 zł za tonę brutto paliw stałych takich jak węgiel kamienny, brykiet lub pellet. Według Konfederacji są to rozwiązania, które tylko wygenerują dodatkowe koszty dla budżetu państwa. Sami politycy postulują zmniejszenie opodatkowania i przypominają o swoim projekcie ,,Tani Węgiel”.

Rekompensata ma wynosić nie więcej niż 750 zł brutto za tonę przy sprzedaży nie więcej niż 3 ton paliwa stałego na jedno gospodarstwo domowe. – czytamy w projekcie. – To oznacza, że ci przedsiębiorcy po prostu cenę podniosą o 750 zł, bo wiadomo, że będą chcieli otrzymać maksymalną rekompensatę. – powiedział Artur Dziambor – Gorzej będzie, gdy ta cena przekroczy kwotę ustaloną przez państwo wraz z rekompensatą. Wtedy zacznie się niedobór tego towaru. – dodał poseł.

To jest kolejny raz kiedy PiS chce ratować obywateli standardowymi dopłatami i programami socjalnymi. Trzeba będzie wyprodukować pieniądze i coś z nimi zrobić. Najważniejsze jest to, że PiS będzie mógł się pochwalić, że coś zrobił. – powiedział Dziambor.

Cena węgla wynika z niskiej podaży. Niska podaż wynika, że nie ściągamy węgla z Rosji, więc potrzebujemy jak najszybciej uruchomić polskie kopalnie, ale przy problemach podatkowych generowanych przez rząd to ten polski węgiel dużo kosztuje. – stwierdził Michał Urbaniak.

Konfederacja przygotowała ustawę ,,Tani Węgiel”.

Konfederacja już kilka tygodni temu zaprezentowała ustawę ,,Tani Węgiel”, który zakłada zniesienie VAT, CIT i akcyzy z cen węgla w Polsce, co realnie przełoży się na oszczędności wszystkich, którzy węgla używają. – Albo będzie kolejne dosypywanie pieniędzy z budżetu, albo realna alternatywa i prawdziwe rozwiązanie przyczyny problemu.

Projekt ustawy ,,Tani Węgiel”: