Elektrownia w Ostrołęce to katastrofa liczona w miliardach złotych! - Konfederacja

Elektrownia w Ostrołęce to katastrofa liczona w miliardach złotych!

Na portalu Onet.pl pojawił się artykuł dotyczący budowy bloku węglowego w Ostrołęce. Ten temat od dawna uznawany jest za pomnik niegospodarności obecnej władzy. Wielomiliardowa inwestycja została zaniechana, a powstała infrastruktura rozebrana. Autorzy artykułu odnoszą się do raportu NIK w tej sprawie, wskazując, kto ponosi odpowiedzialność za obecną sytuację. Głos zabrali również politycy Konfederacji, którzy domagają się rozliczenia winnych tak olbrzymiej defraudacji.

NIK ma gotowy raport z kontroli przeprowadzonych w trzech kluczowych spółkach, które odpowiadały za wybudowanie bloku węglowego Ostrołęka C. Miała to być inwestycja o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dzisiaj jest to pomnik nieudolnej polityki energetycznej i inwestycyjnej PiS. Oszacowane straty to co najmniej 1 mld 348 mln 904 tys. zł.

Pomysł budowy bloku węglowego powstał za rządów PO-PSL i za tych samych rządów został porzucony. PiS zrobił z tej inwestycji jeden z głównych tematów kampanii w 2015 roku. Kandydat na prezydenta, Andrzej Duda w kampanii w 2015 roku powiedział: ,,Przerwanie tej inwestycji jest zbrodnią!”. Natomiast jeszcze w październiku 2018 premier Morawiecki dumnie mówił, że przeciwstawiamy Polskę mocy, Polsce niemocy. Dwa lata później inwestycja w blok węglowy została zaniechana.

To jest katastrofa liczona w miliardach złotych. Przede wszystkim jest to katastrofa polityki energetycznej państwa. Kiedy przedstawiciele rządu mówią, że winna jest polityka klimatyczna Unii Europejskiej, to mówią półprawdy, a więc całe kłamstwo – powiedział poseł Robert Winnicki. Konfederacja wskazuje, że rządzący próbują obciążyć całkowitą winą struktury UE, a w rzeczywistości sami ponoszą największą odpowiedzialność. – Polityka UE jest taka sama od blisko dekady. Ona się nie zmieniła. (…) Za rządów PiS wydano miliardy złotych na to, żeby budować bloki węglowe, w sytuacji, gdy rząd kontynuował politykę klimatyczną UE, więc skąd zdziwienie? – dodaje prezes Ruchu Narodowego.

2 czerwca 2020 r. Energa SA, Enea SA i PKN Orlen zawarły porozumienie wyrażające wolę zmiany technologii budowanego bloku energetycznego z węglowej na gazową. Od tego momentu rozpoczął się proces kosztownej rozbiórki elementów elektrowni węglowej oraz sprzedaży mienia, składającego się na projekt węglowy.

,,Ta sytuacja wymaga konsekwencji. To jest jeden, wielki imposybilizm. To jest pokazanie w całej rozciągłości, że państwo polskie nie działa. To jest pokaza jak ta ekipa nie potrafi sprawnie i gospodarnie rządzić. Muszą za to odpowiedzieć politycznie i karnie.”

CAŁOŚĆ KONFERENCJI