Polska wyśle 25 tysięcy ton paliwa na Ukrainę. Konfederacja zadaje kluczowe pytania - Konfederacja

Minister Anna Moskwa potwierdziła, że Polska wyślę na Ukrainę 25 tysięcy ton benzyny. Ukraiński rząd przyznał, że ma olbrzymie niedobory, ponieważ zdecydowana większość paliwa docierała z przed wojną z kierunków rosyjskiego i białoruskiego. Politycy Konfederacji zadają kluczowe pytania dotyczące tego, w jaki sposób przekazanie tak olbrzymich ilości benzyny do innego państwa wpłynie na polski rynek i ceny paliw na stacjach.

Jeżeli 25 tys. ton paliw znika z polskiego rynku, to musi zostać zaimportowanych. To oznacza impuls popytowy, a te rodzą wzrost cen. – powiedział poseł Krzysztof Bosak.

Politycy Konfederacji zdecydowali się zadać podstawowe pytania, na które nie odpowiedzieli przedstawiciele rządu:

1. Ile ton paliwa dostarcząją Niemcy i inne państwa Unii Europejskiej?

2. W jaki sposób zareaguje rynek paliw na wysłanie 25 tys. ton benzyny na Ukrainę?

3. Czy to oznacza kolejny skok cen paliw dla Polaków?

Kryzysowa sytuacja na polskim rynku paliw

Ceny paliw na stacjach benzynowych stanowią jedno z największych obciążeń finansowych dla portfeli milionów Polaków. Trudno jest się obejść wielu obywatelom bez tankowania samochodu. Rzecznik rządu nie wyklucza zamrożenia cen, a te mogą niedługo wzrosnąć do ponad 8 złotych za litr podstawowe benzyny Pb 95. Konfederacja uważa, że rząd nie wykorzystuje dostępnych możliwości, jak chociażby radykalna obniżka opodatkowania paliwa. Taki projekt ,,Tanie Paliwo” leży w zamrażarce sejmowej, a złożyli go właśnie politycy Konfederacji.

PiS nie chce wprowadzić w życie naszej ustawy ,,Tanie Paliwo”, którą zaprezentowaliśmy już w październiku ubiegłego roku. To stała i kompleksowa obniżka podatków na paliwa: likwidacja opłaty emisyjnej, obniżka opłaty paliwowej, VAT i akcyzy na stałe. (…) Oczywiście widzimy, że rząd PiS wprowadził tarczę antyinflacyjną, ale zrobił to na chwilę i nie obniżył wszystkich podatków. – powiedział autor ustawy, Witold Stoch z biura prawnego Konfederacji.

CAŁOŚĆ KONFERENCJI