Miliardy złotych na 500 plus dla Ukraińców. Konfederacja zabiera głos - Konfederacja

Miliardy złotych na 500 plus dla Ukraińców. Konfederacja zabiera głos

Uchodźcy z Ukrainy złożyli wnioski o 500 plus dla 691 tys. dzieci. Rocznie oznacza to dodatkowe 4 miliardy złotych (41 mld to roczny koszt 500 plus dla polskich dzieci). Konfederacja jest temu przeciwna, uważając, że tego typu wsparcie socjalne jest olbrzymim kosztem dla polskich podatników i nie przynosi dobrych skutków społeczno-gospodarczych. Politycy zadają w tej sprawie pytania Ministrowi Rodziny i Polityki Społecznej.

Do 500+ należy dodać kilka innych programów, którymi objęci są Ukraińcy: wyprawka szkolna 300+, rodzinny kapitał opiekuńczy (12 tys. zł rocznie na drugie i kolejne dziecko od 12 do 35 miesiąca), 400 zł za pobyt dziecka w żłobku, jednorazowe świadczenie 300 zł.

Koszty obciążeniem dla nas wszystkich. Przy tych, które przecież mamy już teraz – powiedział Tomasz Grabarczyk, wymieniając inne problemy finansowe Polaków: drożyznę i wzrost rat kredytów. – Jako Konfederacja nie mówimy, że mamy nie przyjmować uchodźców do Polski. Nie negujemy potrzeby wsparcia, natomiast zadajemy pytanie, czy to jest odpowiednia forma wsparcia? Czy zapewnienie szeregu programów socjalnych, które zachęcają do pozostania w Polsce po wojnie i życia na koszt polskiego podatnika, to dobra droga?

Obejmowanie cudzoziemców systemem polskich świadczeń socjalnych to jest działalność, która przynosi bardzo niewiele korzyści, za to generuje ogromne koszty. Nie tylko koszty samych świadczeń socjalnych ale również koszty administracyjne. – powiedział skarbnik Konfederacji, Michał Wawer.

Konfederaci zwracają uwagę na chaos administracyjny, który polega m.in. na problemie prawidłowości wypłaty świadczeń. Wielu Ukraińców wyjeżdża z Polski na zachód, pobrawszy wcześniej świadczenie 500 plus. – Jeśli pieniądze mają płynąć do obywateli Ukrainy, to dobrze, żeby płynęły do tych, którzy są w Polsce, a nie by polski podatnik płacił na obywateli Ukrainy, którzy Polskę dawno opuścili. – dodał Wawer.

Konfederacja przygotowała w tej sprawie interpelację do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, w której zadaje pytania, czy ZUS jest w stanie kontrolować kto z beneficjentów ukraińskich 500+ przebywa w Polskę, a kto z niej wyjechał i dalej pobiera świadczenie.

CAŁOŚĆ KONFERENCJI