Konfederacja będzie głosować przeciwko Glapińskiemu - Konfederacja

Konfederacja będzie głosować przeciwko Glapińskiemu

Posłowie Konfederacji wprowadzili dyscyplinę głosowania przeciwko kandydaturze Adama Glapińskiego na drugą kadencję w NBP. Politycy niejednokrotnie krytykowali szefa Narodowego Banku Polskiego za działania, które doprowadziły do szalejącej inflacji i problemów gospodarczych. Podkreślili, że ta sprawa jest dla nich oczywista i nie zamierzają pomóc jednemu z najbliższych ludzi Jarosława Kaczyńskiego w ponownym objęciu urzędu. – Adam „Drukarz” Glapiński musi odejść!

Konfederacja złożyła dwa wnioski formalne na Konwencie Seniorów o przeprowadzenie poważnej debaty na temat stanu finansów państwa oraz kandydaturze Adama Glapińskiego na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Konfederacja ma dyscyplinę głosowania przeciwko Adamowi Glapińskiemu. Nie będzie żadnych dyskusji. Jesteśmy od początku przeciwni jego działaniom. – powiedział poseł Artur Dziambor.

Jesteśmy jedyną formacją, która konsekwentnie ostrzegała przed wzrostem inflacji. – powiedział Krzysztof Bosak, który podnosił ten temat w trakcie własnej kampanii prezydenckiej w 2020 roku.

Długo udało się robić hokus pokus nad statystyką budżetową. Natomiast prawda zawsze musi wyjść i wychodzi w statystyce inflacyjnej. – Według posła Konfederacji polityka finansowa premiera Morawieckiego nigdy nie miałaby miejsca, gdyby nie pomocna dłoń Adama Glapińskiego, która kupowała obligacje emitowane pozabudżetowo przez fundusz covidowy czy zachęcała prywatne banki, żeby wspierać taką politykę rządu.

Media od miesięcy spekulowały, że może Konfederacja będzie brała udział w przeforsowaniu Adama Glapińskiego na drugą kadencję. Myśmy zawsze mówili, że „nie”, że jest to dla nas kwestia wiarygodności. (…) Dziś, gdybyśmy poparli Glapińskiego, stracilibyśmy wiarygodność. – Bosak potwierdził, że politycy PiS próbowali przekupić konfederatów i namówić do poparcia szefa NBP. – Podchody były, a to, żeby głosować za, a to, żeby nie przyjść, ale Konfederacja nie jest na sprzedaż.

Tak na temat kandydatury Adama Glapińskiego wypowiedział się poseł Grzegorz Braun: „To jest twarz inflacji, której galop rozpędził się, że w tej chwili do takiego stopnia, że zastanawiamy się, czy władza przez podatek inflacyjny ukradnie Polakom jedną, czy dwie pensje. Adam „Drukarz” Glapiński musi odejść.

CAŁOŚĆ KONFERECJI