Konfederacja składa zawiadomienie do prokuratury na Niedzielskiego! - Konfederacja

Konfederacja składa zawiadomienie do prokuratury na Niedzielskiego!

Konfederacja składa zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Adama Niedzielskiego, Ministra Zdrowia, który odpowiedzialny był za zakup 200 milionów dawek szczepionek dla Polaków. Okazało się, że jest to nienaturalnie duża liczba, za którą teraz zapłaci skarb państwa. Polacy zaszczepili się przeciwko covid-19 jedynie w 50%, miliony szczepionek leżą w magazynach, a koncerny farmaceutyczne domagają się zapłaty. To oznacza, że rząd PiS zmarnotrawił miliardy złotych. – To jest być może najbardziej spektakularny przykład marnotrawienia publicznych pieniędzy w ciągu ostatnich 30 lat.

W okresie do końca marca 2022 roku w wyniku działań MZ Skarb Państwa zobowiązał się do kupna i odebrania ponad 205 milionów dawek szczepionek przeciwko COVID-19 (w tym 140 milionów dawek od koncernu Pfizer Inc.), tj. ponad 5 dawek szczepionki na każdego polskiego obywatela. To zdecydowanie więcej niż inne państwa Europy. W obecnej sytuacji rząd nie wie co zrobić z milionami szczepionek, które leżą w magazynach.

W styczniu 2021 Mateusz Morawiecki, poinformował o zamówieniu 85 milionów dawek i zapewniał, że taka liczba w zupełności wystarczy do zaszczepienia 50 milionów pacjentów. Szczepieniu poddała się natomiast ledwie połowa Polaków, więc reszta szczepionek nie została wykorzystana.

Do 8 kwietnia 2022 w Polsce zutylizowano już 800 tysięcy dawek szczepionek. Liczba ta będzie rosła w błyskawicznym tempie, ponieważ termin ważności szczepionek jest kilkumiesięczny (np. dla preparatu firmy Pfizer jest to 9 miesięcy), a w magazynach w Polsce znajduje się już 25 milionów dawek.

Dzisiaj Adam Niedzielski mówi o zerwaniu umowy m.in. z Pfizerem pod pretekstem wojny na Ukrainie. To kolejny dowód, że rządzą nami niepoważni ludzie. 10. Umowa z Pfizer., narzucona przez KE, zawiera wąski, zamknięty katalog sytuacji, w których dopuszczalne jest wypowiedzenie umowy. Adam Niedzielski niewątpliwie je znał.

Jeżeli wypowiedzenie umowy z Pfizer Inc. nie dojdzie do skutku, Skarb Państwa poniesie szkody przekraczające 6 miliardów złotych.  Jeżeli dodać do tego koszty szczepionek już zakupionych, które nie zostaną wykorzystane i ulegną utylizacji, oraz szczepionki, które zostaną jeszcze zakupione od innych firm i nie zostaną wykorzystane, szkoda w majątku Skarbu Państwa może osiągnąć kilkanaście miliardów złotych.

Konfederacja składa zawiadomienie do prokuratury!

Politycy Konfederacji oskarżają o zaistniałą sytuację Ministra Zdrowia i przedstawiają zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie. Jak czytamy – zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na wyrządzeniu szkody majątkowej w wielkich rozmiarach przez Adama Niedzielskiego.

Z jakiego powodu zamówiono dodatkowo 120 milionów dawek szczepionek? Wartość zmarnowanych szczepionek to kwota od kilku do kilkunastu miliardów złotych. Składamy zawiadomienie do prokuratury wobec ministra Niedzielskiego. – powiedział mecenas Michał Wawer.

Żeby uzmysłowić o jakich kwotach mówimy, to jest kilka, może kilkanaście miliardów złotych. To jest być może najbardziej spektakularny przykład marnotrawienia publicznych pieniędzy w ciągu ostatnich 30 lat. – dodał Wawer.

CAŁOŚĆ KONFERENCJI