To będzie najdroższa Wielkanoc w tym tysiącleciu! - Konfederacja

To będzie najdroższa Wielkanoc w tym tysiącleciu!

Politycy Konfederacji zorganizowali pod Halą Mirowską w Warszawie konferencję pt. „Najdroższa Wielkanoc w tym tysiącleciu”, pokazując przy tym swój koszyk wielkanocny pełen produktów, które podrożały w ostatnim czasie. Konfederaci wskazali przyczyny rosnącej drożyzny, które są bardzo odczuwalne przez Polaków w okresie przedświątecznym. Standardowy koszyk wielkanocny polskiej rodziny będzie kosztował w tym roku ok. 340 zł, czyli 70 złotych więcej niż rok temu. Według przedstawicieli Konfederacji wina leży po stronie szkodliwej polityki ekonomicznej rządu.

Według raportu “Indeks cen w sklepach detalicznych” (UCE Research, Hiper-Com Poland i Wyższych Szkół Bankowych) w marcu 2022 codzienne zakupy były droższe o ponad 15 proc. niż w marcu rok wcześniej. Wzrost cen w sklepach według raportu “Indeks cen w sklepach detalicznych” jest nawet wyższy niż ogólny wskaźnik inflacji.

Produkty tłuszczowe (olej – 68,6 proc; margaryna – 41,6 proc; masło 29,2 proc) Produkty sypkie (mąka – 28 proc; cukier – 24,8 proc) Mięso – 22,1 proc (wołowina – 30,2 proc; drób – 15,2 proc; wieprzowina – 12 proc)

Konfederacja: To wina polityki rządu.

Według polityków Konfederacji winę za ten stan rzeczy ponosi szkodliwa polityka ekonomiczna PiS, którą dzisiaj władza próbuje przykryć agresją Rosji na Ukrainę. – Drożyzna to jest efekt rządów PiS. Koszyk wielkanocny podrożał aż to 340 złotych w porównaniu do analogicznych 270 złotych rok temu. – powiedział poseł Jakub Kulesza.

Konfederacja wskazuje, że inflacja nie zaczęła rosnąć od wybuchu wojny, tylko zdecydowanie wcześniej. Tak zwana „putininflacja”, o której mówi premier Morawiecki to według nich propaganda, mająca na celu zrzucić z rządu odpowiedzialność za obecną sytuację. – PiS zrzuca całą odpowiedzialność na Putina, ale inflacja rosła od stycznia 2021 roku.

Wzrost inflacji z miesiąca na miesiąc:

2,4% – styczeń ’21

2,6% – luty

3,2% – marzec

4,3% – kwiecień

4,7% – maj

4,4% – czerwiec

5,0% – lipiec

5,5% – sierpień

5,9% – wrzesień

6,8% – październik

7,8% – listopad

8,6% – grudzień

9,4% – styczeń ’22

8,5% – luty (24 luty wybuch wojny)

10,9% – marzec

Konfederacja nie poprze Glapińskiego.

Jakub Kulesza – Winowajcą jest ten, który odpowiadał za lockdown, podwyżkę podatków i dodruk pieniądza. Jest nim premier Morawiecki i Adam Glapiński, prezes NBP. Konfederacja nie przyłoży ręki, by osoba, która odpowiada za tak ogromną drożyznę, dalej odpowiadała za politykę monetarną rządu.

Konfederaci proponuję całkowicie odwrotne rozwiązania gospodarcze niż partia rządząca. W opozycji do podwyżek podatków, dodruku pieniądza i rozdawnictwa pieniędzy, politycy proponują mniej obciążeń finansowych Polaków, reedukacje zobowiązań i politykę oszczędności.

CAŁOŚĆ KONFERENCJI