Tak dla pomocy uchodźcom, ale z głową i rozważnie. - Konfederacja

Tak dla pomocy uchodźcom, ale z głową i rozważnie.

Konfederacja zorganizowała w Sejmie konferencję prasową w temacie pomocy uchodźcom z Ukrainy. Politycy uważają, że rząd oraz samorządy zamieniają pomoc dla uchodźców wojennych w formę rozdawnictwa pieniędzy, na które nie stać naszego państwa. Podkreślają, że pomoc dla uchodźców nie podlega dyskusji, ale 500+ dla Ukraińców lub darmowa komunikacja, wywołują coraz większe oburzenie wśród obywateli Polski.

Dyrektor biura prasowego, Tomasz Grabarczyk bardzo wyraźnie podkreślił, że Polacy zdają w sposób wspaniały egzamin z pomocy dla ludzi uciekających przed wojną. Zaznaczył również, że dla Konfederacji jest rzeczą oczywistą, że pomagać trzeba, a sama formacja przelała sto tysięcy złotych dla Polaków na Ukrainie. W jego ocenie jednak poważne błędy popełnia państwo: Państwo nie zdaje egzaminu. Powiem nawet przewrotnie, tak bardzo chce o zdać, że skupiając się tylko na nim, zaraz obleje cały semestr.

Grabarczyk odniósł się w ten sposób do sprzeciwu jego partii wobec programów socjalnych, które mają przysługiwać uchodźcom. Konfederacja jako jedyna nie poparła przekazania 500+, 300+, rodzinnego kapitału opiekuńczego i szeregu innych programów socjalnych dla Ukraińców, uważając to za zbyt daleko idące działania.

“Polska nie otrzymuje wsparcia finansowego, takiego jak Turcja. Programy socjalne dla uchodźców z Ukraińców będą na koszt podatnika. Jeśli będziemy kontynuować politykę rozdawnictwa, to przyspieszymy drogę ku przepaści. Przed tym przestrzega Konfederacja. Tak dla pomocy, ale z głową i rozważnie.”

Politycy Konfederacji alarmują, że coraz częściej można dostrzec, jak pomoc zamienia się w uprzywilejowanie, co wzbudza niezadowolenie społeczne.  Niektóre decyzje władz samorządowych, jak darmowe parkowanie w centrum Krakowa, czy darmowa komunikacja miejska w Łodzi przy równoczesnej podwyżce cen biletów dla samych łodzian, spotykają się ze sprzeciwem społecznym. Konfederaci alarmują, że takie działania są nieodpowiedzialne i należy pamiętać, że pomoc nie oznacza uprzywilejowania.

“W Łodzi z jednej strony część osób będzie miała darmowe przejazdy, a obywatele miasta Łodzi będą mieli podwyżki cen biletów na komunikację miejską. Samorządy i rząd muszą brać pod uwagę, że poczucie niesprawiedliwości będzie rosło.” – powiedział poseł Michał Urbaniak.

“Pamiętajmy o tym, by pomoc była roztropna, a nie była pomocą na pokaz, przez którą ktoś otrzymał przywileje, które nie należą się dzisiaj Polakom.” – dodał poseł

Konferencja została zbojkotowana przez zdecydowaną większość mediów na podstawie tytułu, który został rozesłany wcześniej.

CAŁOŚĆ KONFERENCJI