Konfederacja zagłosuje przeciwko specustawie o socjalu dla Ukraińców. - Konfederacja

Konfederacja zagłosuje przeciwko specustawie o socjalu dla Ukraińców.

Politycy Konfederacji zapowiedzieli, że zagłosują przeciwko specustawie, która zapewnia duże wsparcie socjalne dla uchodźców z Ukrainy. Projekt zakłada przyznawanie Ukraińcom 500+, 300+, rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz wielu innych programów. Dodatkowo rządzący zapisali w ustawie przepisy o zniesieniu odpowiedzialności urzędniczej w okresie epidemii, czyli tzw. „bezkarność plus”, z którą wcześniej bardzo aktywnie walczyła właśnie Konfederacja.

„Ten rząd, żerując na tragedii setek tysięcy ludzi, próbuje przepchnąć sobie projekt Bezkarność Plus. Już raz ten projekt Konfederacja zablokowała.” – powiedział poseł Michał Urbaniak, który wcześniej w tej sprawie wyszedł na mównicę sejmową z wnioskiem formalnym.

Projekt „Bezkarność Plus” pojawił się w 2020 roku i został zablokowany przez polityków Konfederacji, którzy przychodzili z petycjami o odrzucenie tej ustawy do biur poselskich PiS w całej Polsce. Presja medialna spowodowała wycofanie się rządzących z tego pomysłu.

Konfederacja: „Jesteśmy za pomocą humanitarną”.

Projekt specustawy wprowadza szereg programów socjalnych dla uchodźców:

• świadczeń rodzinnych, (przy ustalaniu dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę nie będzie uwzględniany członek rodziny, który, zgodnie z oświadczeniem osoby ubiegającej się o te świadczenia, nie przebywa na terytorium RP);
  • świadczenia wychowawczego (500+);
  • świadczenia dobry start (300+);
  • rodzinnego kapitału opiekuńczego (12 tys. przez rok dla dziecka od 1 do końca 3 lat)
  • dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

„Jesteśmy za pomocą humanitarną.” – powiedział poseł Artur Dziambor, podkreślając, że Polacy pomagają w wspaniały sposób, ale wsparcie w postaci kosztownych programów socjalnych, finansowanych z publicznych pieniędzy, to nie jest dobre rozwiązanie.

Dziambor: „Europa i Stany Zjednoczone powinny wyskoczyć z pieniędzy.”

„Turcja zatrzymując u siebie imigrantów dostała 6 miliardów euro, żeby sobie z tym poradzić. Polski rząd jeśli decyduje się na takie rozdawnictwo, to to rozdawnictwo nie może być kosztem polskich obywateli. Mateusz Morawiecki, który dzisiaj jest na misji w Londynie, powinien wynegocjować złotówka do złotówki tę kwotę, którą planuje rozdać w tej ustawie.” – powiedział poseł Artur Dziambor, dodając – „Europa i Stany Zjednoczone powinny wyskoczyć z pieniędzy.”

CAŁOŚĆ KONFERENCJI