Polski Ład to najgorszy program w historii Polski! - Konfederacja

Polski Ład to najgorszy program w historii Polski!

Politycy Konfederacji określili Polski Ład mianem najbardziej skompromitowanego programu III RP. Ich zdaniem wielka reforma podatkowa, która weszła w życie z 1 stycznia 2022 roku, wprowadziła olbrzymi chaos, w którym nie odnajdują się nie tylko polscy przedsiębiorcy, ale także urzędy państwowe. – Ten program przejdzie do historii jako najgorszy program w historii Polski.

Według sondażu United Surveys aż 72,6 proc. Polaków nie wie, ile wyniesie ich najbliższa pensja. W dodatku 29,5 proc. badanych jest zdania, że straci na Polskim Ładzie.

Polski Ład miał uderzyć po kieszeniach najbogatszych Polaków, a pomóc najbiedniejszym. Tymczasem okazało się, że program wprowadził ogromną dezorientację i uderzył przede wszystkim w grupy, którym miał pomóc, czyli nauczycieli, personel ochrony zdrowia i służby mundurowe.

„Ten rząd stał się karykaturą samego siebie. Przejdzie do historii jako najgorszy program w historii Polski. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ cała ta zmiana to było 800 stron ustaw i uzasadnień. Nikt nie był w stanie tego w pełni przeanalizować. Po prostu było na to za mało czasu.” – powiedział mecenas i były poseł Jacek Wilk.

Państwo potyka się o własne nogi.

Według informacji płynących z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, urzędnicy ZUS są gotowi zmodyfikować system naliczania składki zdrowotnej, która wraz z wejściem Nowego Ładu przestała być odliczana od podatku PIT. Rzecznik MŚP proponuje uproszczenie tego systemu: przedsiębiorca płaci zryczałtowaną składkę ok 270 złotych (tyle wynosi składka liczona od płacy minimalnej), po złożeniu zeznania podatkowego ZUS obliczyłby wysokość dopłaty.

„Konfederacja od samego początku mówiła, że będzie to największa podwyżka podatków w III RP.” – powiedział Michał Nieznański z Ruchu Narodowego.

Co proponuje Konfederacja?

Konfederacja od wielu miesięcy krytykowała plany Polskiego Ładu, a od początków powstania opowiadała się za wolnorynkowym podejściem do kwestii finansów publicznych. Dzisiaj politycy tej partii powtarzają, że ich propozycje leżą na stole: kwota wolna od podatku jako 12-krotność płacy minimalnej, powrót do odliczania składki zdrowotnej od PIT czy dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców.

CAŁOŚĆ KONFERENCJI