Prawo podatkowe należy napisać od nowa! - Konfederacja

Prawo podatkowe należy napisać od nowa!

Posłowie Konfederacji, Krzysztof Bosak, Artur Dziambor i Dobromir Sośnierz, zabrali głos w sprawie problemów, które przyniósł ze sobą w nowym roku tzw. Polski Ład. Politycy podkreślają, że alarmowali opinię publiczną w tej sprawie, a teraz dzieje się to, co przewidzieli. Ich zdaniem należy napisać prawo podatkowe całkowicie na nowo – „To jest łata na łacie. Trytytka na trytytce, dykta na dykcie. Nasze prawo podatkowe należy napisać od nowa!”

„Można odnieść wrażenie, że to co jest przedstawione jako Polski Ład nie ma z polskością nic wspólnego, a już w szczególności z ładem. To jedna wielka kompromitacja, wielki chaos i wielkie koszty dla osób prowadzących działalność gospodarczą.” – powiedział poseł Krzysztof Bosak. Zdaniem lidera Konfederacji, to przed czym jego partia przestrzegała w związku ze wprowadzeniem Nowego Ładu, spełniło się i nie było w żaden sposób przesadzone. Polityk podaje za przykłady bardzo dużą dezinformację jeśli chodzi o przedsiębiorców, którzy nie wiedzą jakie stawki składki zdrowotnej powinni odprowadzać oraz niższe emerytury. – „Ogromny chaos z PIT-2, niższe emerytury dla wielu emerytów, wprowadzenie dodatkowego minimalnego podatku przychodowego dla przedsiębiorców (…) To wszystko są rzeczy, które nie mieszczą się w głowie, ale są codziennością osób, które mają naszą gospodarkę rozwijać.”

„Nie tak to powinno wyglądać! Gdyby dziś rządziła Konfederacja, nic takiego nie miałoby miejsca.” – powiedział Bosak.

Artur Dziambor: „Żeby jeszcze było mało, pożar w Ministerstwie Finansów doprowadził do tego, że wydane zostało rozporządzenie, które mówi, że jeżeli pracownik skorzysta na Nowym Ładzie to trzeba stosować nowe zasady, jeżeli nie skorzysta to stare. Mamy problem polegający na tym, że eksperci, którzy niekoniecznie siedzą w MF, mówią, że skorzystanie z tego rozporządzenia może być wadliwe prawnie.”

„Obowiązkiem rządu jest przeprowadzić kampanię społeczną i poinformować, że wprowadzają takie zmiany, które będą wymuszały dodatkowe dokumenty po to, żeby móc skorzystać z jakiejś ulgi. Poziom zagmatwania tego systemu jest tak gigantyczny, że nas system podatkowy wśród wszystkich 36 państw OECD został zakwalifikowany na 35 miejscu. Mamy drugie miejsce wśród najtrudniejszych systemów podatkowych.” – dodał Artur Dziambor.

Rzecznik PiS, Radosław Fogiel, skomentował problemy Polskiego Ładu słowami „choroba wieku dziecięcego.” Do tych słów odniósł się poseł Dobromir Sośnierz: „To jest zaawansowana miażdżyca! To jest łata na łacie. Trytytka na trytytce, dykta na dykcie. Nasze prawo podatkowe należy napisać od nowa!”

CAŁOŚĆ KONFERENCJI