Obniżka podatków i zatrzymanie dodruku pieniądza. Konfederacja zaprezentowała Tarczę Antyinflacyjną. - Konfederacja

Politycy Konfederacji zaprezentowali Tarczę Antyinflacyjną, czyli pakiet postulatów, które mają powstrzymać szalejący wzrost cen. Wśród nich są przede wszystkim obniżki podatków oraz zatrzymanie dodruku pieniądza.

Zmniejszenie opodatkowania cen paliw i prądu, likwidacja 15 podatków, 0% VAT na podstawowe artykuły żywnościowe i zatrzymanie dodruku pieniądza. To są postulaty Konfederacji, które partia ta od dawna głosi. Dzisiaj przedstawiła jest w ramach tzw. „Tarczy Antyinflacyjnej”, stanowiącej odpowiedź na rosnącą inflację i wzrost cen.

Konfederacja zwraca uwagę, że inflacja wciąż rośnie i nie wiemy, kiedy się zatrzyma, a rządzący nie chcą odwrócić tej sytuacji. – „Jedyny pomysł rządu na walkę z inflacją to wzmaganie redystrybucyjnych mechanizmów po to, żeby zmniejszyć dotkliwość wzrostu cen, ale nie sam wzrost cen” – powiedział poseł Krzysztof Bosak.

„Ekonomiści prognozują, że nie będzie tak jak mówią politycy opcji rządzącej, tzn. ta inflacja nie okaże się przejściową anomalią. W przyszłym roku inflacja może osiągnąć poziom 8%.” – dodał Bosak.

Tarcza Antyinflacyjna Konfederacji

“Tanie Paliwo” – obniżka VAT na paliwo do 15%, obniżka stawki akcyzy w taki sposób, że przy obecnych cenach jej udział w cenie paliwa wyniesie 10%, obniżka opłaty paliwowej w taki sposób, że przy obecnych cenach jej udział w cenie paliwa wyniesie 1,7%, a także likwidacja opłaty emisyjnej.

“Prąd bez VAT” – zwolnienie prądu z podatku VAT

Likwidacja 15 podatków jedną ustawą – zniesienie 15 szkodliwych podatków i opłat, które wprowadził rząd PiS: podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek cukrowy (w cenie żywności), opłata zapasowa (w cenie paliwa), opłata emisyjna (w cenie paliwa), opłata mocowa (w cenie prądu), opłata przejściowa (w cenie prądu), opłata reprograficzna (w cenie elektroniki, opłata wodna (w cenie wody), opłata wpisowa i roczna w rejestrze BDO (obowiązkowe dla przedsiębiorców), opłata za korzystanie ze środowiska (w cenie wywozu odpadów), podatek od środków transportowych, opłata targowa, opłata uzdrowiskowa, opłata miejscowa, podatek od psa.

0% VAT na podstawowe artykuły żywnościowe – obniżka cen na te najbardziej popularne i podstawowe artykuły żywnościowe.

Zatrzymanie dodruku pieniądza

Artur Dziambor: „To są rozwiązania, które pozwoliłyby nam wszystkim na ogromny oddech w tym nadchodzącym ciężkim roku 2022. Patrząc na to, czym jest Polski Ład, wiemy doskonale, że to się źle dla Polaków skończy.”

CAŁOŚĆ KONFERENCJI